amsterdam

ucuz uçak bileti amsterdam

amsterdam

Gizli sokaklar, eşsiz manzaralar ve yalnızca ‘içeridekilerin’ ve dünya çapında yerlilerin bilme ayrıcalığına sahip olduğu gizli şeyleri öğren. Amsterdam, sizinle paylaşmaktan heyecan duyduğumuz yerel mücevherlerle dolu.

Bir zamanlar Amstel Nehri’nin kıyısında bir balıkçı köyü olan Amsterdam, Avrupa’nın en popüler turistik merkezlerinden biri haline geldi. Dünyanın dört bir yanından insanları kendine çeken bu şehrin başarısının bir sebebi var; sanat, güzel mimari, yeraltı müziği, doğal kanallar, harika yemekler ve en önemlisi arkadaş canlısı şehir sakinleri... 

Geziye şehrin tarihi kalbi olan Dam Meydanı‘ndan başla. 13. yüzyılda şehrin sular altında kalmasını önlemek için bir baraj inşa edilmiş ve bunun sonucunda şehir gelişmeye başlamış. Dam Meydanı, sokak sanatçıları ve ressamların kendini ifade ettiği alan olmasının yanı sıra uluslararası markaların dükkanlarının bulunduğu bir meydan.

Amsterdam bisikletçilerin şehri, herkes olmasa da şehrin büyük çoğunluğu bisiklete biniyor. Burayı ilk kez ziyaret ediyorsan, herkesin nefret edeceği bir turist olmamak için bisiklet yollarının üzerinde durma. Bisikletliler genellikle yavaşlamaz, bu yüzden herkesin güvenliği için bisikletlerin önüne atlama ve nerede durduğuna dikkat et.

Yerel İpucu: Ulaşım için en etkili yol olduğu için buradayken sen de bir bisiklet kiralayabilirsin.

Harika bir gündüz aktivitesi için Amsterdam’ın kültürel açıdan en önemli müzeilerinden birine gidebilirsin. Museumplein bölgesi, Rijksmuseum, Van Gogh Müzesi ve Stedelijk Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Burada görecek çok şey olduğundan, birkaç gün ayırmakta fayda var. Aradığın şey turist kalabalığından uzak bir maceraysa kuzeye giden ücretsiz feribotlardan birine bin. IJ Nehri’nin kıyılarında sadece yerellerin bildiği ve az sayıda turistin öğrenme ayrıcalığına ulaşabildiği noktalar bulunuyor. Sıcak bir yaz gününde el yapımı plajda vakit geçirebilir veya çevredeki restoran ya da kafelerden birinde oturabilirsin.

Yerel İpucu: Noorderlicht Cafe’ye uğramayı unutma. Burası tuhaf ve birbiriyle uyumsuz mobilyalarla dekore edilmiş ve bir seranın içinde yer alan, bohem bir kafe. Mekanın bira bahçesi, sıcak yaz günlerinde vakit geçirmek için ideal.

Sakin sakin yürümeyi ve kaybolmayı seviyorsan Jordaan mahallesinde gezinti yapmalısın. Bir zamanlar işçi sınıfının yaşadığı yer olan bu mahalle o zamandan beri Amsterdam’ın en çok rağbet gören ve yaşanacak yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Eski tarz binaların arasında ve ince dolambaçlı sokaklarında gezinmek kendini buranın yerlisi gibi hissetmeni sağlayacak. Bu mahalle aynı zamanda birçok sanat galerisine, popüler bar ve restorana ev sahipliği yapıyor. Dünya çapında bir yerel olarak burayı ziyaret etmek ve buranın sakinleriyle takılmak sana iyi hissettirecek. 

Yerel İpucu: Haritayı boşver ve burada birkaç saatliğine kaybol. Belki de dükkanlardan birinde mutlaka sahip olman gereken bir antika eşyayla karşılaşırsın...

Amsterdam, ‘Heineken Experience’ olarak da bilinen Heineken bira fabrikasına ev sahipliği yapıyor. Bu fabrikada düzenlenen turlara katılabilirsin. Biraz daha farklı bir şey yapmak istersen Oostelijke Eilanden mahallesine gidip az sayıdaki değirmenlerden birinde üretilen yerel biraların tadını çıkar. De Gooyer Windmill’de Brouwerij ’t IJ tarafından düzenlenen bira tadım turlarına ve fabrika gezisine katılabilirsin.

Tabii ki hiçbir Amsterdam turu, De Wallen olarak bilinen Red Light Bölgesi’ni ziyaret etmeden tamamlanamaz. Bu bölge Orta Çağ’dan beri var ve şu an barlara, genelevlere ve kafelere ev sahipliği yapıyor. Bu şehirde uyuşturucu kullanımı ve cinsellik konusunda uzun bir hoşgörü geçmişi var. Bu bölgeyi ziyaret ederken açık fikirli olduğundan emin ol. ‘Coffeeshop’ olarak bilinen dükkanlar eğlence amaçlı esrar ve mantar gibi çeşitli uyuşturucuların satıldığı yerler. Bu dükkanlardan istenildiği zaman alışveriş yapılabilir fakat kullanıcılar deneyimleri sırasında limitlerinin ve sorumluluklarının farkında olmaya dikkat etmelidir.

‘Yaşa ve yaşat’ felsefesine rağmen Red Light Bölgesi’nde gezinmek için bazı kurallar var. Seks işçilerini fotoğraflamak veya filme almak kesinlikle yasak. De Wallen’i ziyaret eden pek çok turist olduğu için bölge güvenli ancak bu bölgede yankesicilik yaygın, bu yüzden eşyalarına ve çevreye dikkat etmende fayda var.

Yerel İpucu: İlk kez bir şey deniyorsanız şehir sakinlerinin birinden veya satış görevlisinden yardım istemeye çekinmeyin. Bu, Amsterdam’a ilk gelişinizi iyi bir anı haline getirmenize yardımcı olacaktır.

Amsterdam’ın tadını çıkar, çünkü tadı damağında kalacak deneyimlerle dolu.