agra

ucuz uçak bileti agra

agra

Tac Mahal’in büyülü güzelliği turistleri ışığa uçak kelebekler gibi kendine çekiyor. Ancak Tac Mahal, burada görülmesi gereken tek güzel yer değil. Babür İmparatorluğu mirasından kalan büyüleyici anıt mezarlar, türbeler ve tadılması gereken yemeklerle dolu ’chowk’lar (pazar yerleri) ve harika tasarlanmış bir kale var. Turistler, ünlü cazibe merkezlerini tanıyor ancak dünya çapında bir yerel, burayı nasıl deneyimleyeceğini biliyor. Bu yazı, sana Agra’nın en sevilen yerlerinden bazılarını gösterecek.

Yerel İpucu: Agra Kalesi’ndeki ışık şovunu izle. Bu hipnozite edici şov, sana Babür İmparatorluğu’nun yöneticileri, bu kalenin tarihi ve önemli tarihi olayları hakkında bilgi verecek. Turistlerin çoğu bu şovdan haberdar değil, bu yüzden kalabalık olmamasından faydalan.

Tac Mahal’i ziyaret etmeden önce birkaç yerel ipucunu öğrenmende fayda var. Bilet gişesine, sabahın erken saatlerinde gelmelisin (sabah saat 5:15 gibi bir saatten bahsediyoruz). Bilet fiyatını para üstü almayacak şekilde, tam olarak öde ve rehber istiyorsan mutlaka sertifikalı bir rehber kirala. Ayrıca mekana uygun giysiler giydiğinden emin ol.

Yerel İpucu: Tac Mahal ziyaretinin ardından Sadar Çarşısı‘ndaki Chaat Gali’yi (yiyecek sokağı) ziyaret et. Burada Hint kültürünün gururu olan yerel ve enfes lezzetleri bulacaksın. Önce kachori, ardından samosa’yı dene ve yemeğini petha ile bitir.

Agra Kalesi’ni ziyaret etmeden Agra ziyaretin tamamlanmış sayılmaz. Bu muhteşem kale, Yamuna Nehri’nin batı kıyısında bulunuyor. Tac Mahal’den yaklaşık 100 yıl önce inşa edilen kale, tarih boyunca birçok tarihi olayın dönüm noktası oldu. Burada saatlerce gezip camileri, avluları, kuleleri ve kalenin yapılış amacı olan savunma bölgelerini görebilirsin.

Şu an Hindistan’da yaşayan muazzam miktarda insan ve her yıl buraya gelen yüz binlerce turist sebebiyle bunalmış hissediyor olabilirsin. Tavsiyemiz, bir günlüğüne şehir dışına çık! Biraz yalnız kalıp kafa dinlemek isteyebilirsin ama unutma, Hindistan’dasın. Agra yakınlarındaki üçüncü UNESCO yapısı olan Fatehpur Sikri’ye git. Burası, Hindistan’ın en iyi korunmuş Hint-İslam mimarisi örneklerinden biri ve 15. yüzyılda kısa süreliğine İmparator Ekber’in krallığının başkenti olarak görev yaptı. Daha az kalabalık olduğu için burada biraz daha sakin gezebilirsin.

Yerel İpucu: Hindistan’ı yanında eve götürmek için bir miktar baharat almaktan daha iyi bir yol olamaz. Pinch of Spice, beş yıldızlı oteller dışında baharat alabileceğin bir yer. Sadece baharat satmakla kalmıyor, burada zengin köri baharatları ve kebaplarla kendini şımartabilirsin.

Agra’da karşılaştığın her türbeyi ziyaret etmek isteyebilirsin. Çok güzeller ve kesinlikle bir (ya da birkaç yüz) fotoğraf çekmeye değer fakat tüm vaktini Agra’nın türbelerini ziyaret etmekle geçirme. Özellikle ziyaret etmek istediğin birkaç tanesine git, çünkü bu şehirde görülecek çok şey var ve vaktini türbelerin kapısındaki kuyruklarda bekleyerek harcama.

Seyahat ederken birkaç hediyelik eşya almak istersen Agra’daki en iyi pazarlar Buzzing Market ve Kinari Bazaar. Buralarda muhtemelen aradığın her şeyi bulabilirsin. Her köşedeki renkler aklını başından alacak. Evde dönmeni bekleyen birileri varsa, onları memnun edecek gökkuşağı renginde geleneksel kıyafetler alabilirsin. Bu pazarlar, Pazar günleri hariç her gün 11:00-21:00 saatleri arasında açık.

Agra, sadece nüfus bolluğu nedeniyle değil, hayatla dolup taşan bir şehir. Yapacak birşeyler arıyorsan sokaklarda gezmeye çıkman yeterli. Büyük kalabalıkları kendine çeken turist duraklarının dışında pazarlar, dükkanlar ve görülecek yerler bulacaksın. Şehri dünya çapında bir yerel olarak gezmek, muhteşem manzaralara ve büyüleyici seslere erişimini sağlayacak.