vefa bozacısı

ucuz uçak bileti istanbul

vefa bozacısı

Bir şehrin yaşadığını gösteren en önemli şeylerden biri geçmişteki köklerine bağlı olması ve bu kökleri hala yaşatmasıdır. Tarihin yaşamasını sağlayan şey ise o şehrin sakinlerinin geçmişi sahiplenmesidir. Yeni bir şehre gittiğinde karşına bazen yeni yerlerin dışında yerellerin çok iyi bildiği, eski zamanlardan bu yana var olmayı başarmış işletmeler çıkar. Böyle yerlere gittiğinde kendini o şehre daha yakın, hatta o şehrin bir sakini gibi hissedersin.

Vefa Bozacısı, İstanbul için tarihi ve manevi değer taşıyan bir yer. Zaman zaman turistlerin de ziyaret ettiği bu mekan, yıllar boyunca İstanbul sakinleri tarafından sevilmiş ve benimsenmiş.

Boza, darı irmiği, su ve şekerle hazırlanan, sağlıklı ve canlı bir içecek. Tıpkı peynir ya da yoğurt gibi, içinde canlı ve yararlı mikroorganizmalar bulunuyor. Bir çok hastalığa da olumlu etkileri olan bu içecek İstanbul’da yüzyıllardır tüketiliyor. Hacı Sadık Bey, 1800’lü yılların sonlarına doğru bozayı kendi anlayışıyla yeniden yorumluyor, daha az akışkan ve daha açık renkli bir içecek elde ediyor. Bu yeni içecek o kadar çok seviliyor ki, Hacı Sadık Bey, kapı kapı dolaşıp sattığı bu içecek için bir dükkan açıyor. Bu dükkan, İstanbul’un Vefa semtinde, hala aynı yerde hizmet veriyor. Bu dükkanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün boza içtiği bardağı da görebilirsin.

Bu dükkanda genel olarak tarçın ile birlikte içilen bozanın yanı sıra, yaz mevsiminde içebileceğin başka içecekler de var. Taze sıkılmış limonlardan hazırlanan limonata, Türk mutfağında önemli bir yeri olan üzüm şırası, saray mutfağından çıkan bir lezzet olan ve üzüm suyunun dışında çeşitli baharatlarla tatlandırılmış Osmanlı şerbeti ve Hint hurması ağacının meyvesinden yapılan Demir Hindi yaz sıcaklarında seni serinletecek harika tatlar. Bu meyve sularının hepsi, tıpkı boza gibi günlük üretiliyor. İstersen tatil hediyesi olarak sevdiklerine sirke çeşitlerinden de alabilirsin.

Yerel İpucu: Komşu dükkandan taze kavrulmuş, sıcak leblebi al ve bozanın üzerine koyarak iç. Çoğu kişi, bozayı böyle içmeyi tercih ediyor.

Bir şehrin en bilinen yerlerinde gezip, en ünlü lezzetlerini tatmak tabii ki harika bir deneyim. Fakat şehrin yüzyıllardır süregelen geleneğine şahitlik etmek ve geçmişten gelen tatları deneyimlemek, seni buranın bir sakini gibi hissettirmekle kalmıyor, seni bir zaman yolculuğuna çıkarıp şehrin geçmişini de yaşamanı sağlıyor.