Trabzon'da Ne Yenir

Trabzon uçak bileti

Trabzon'da Ne Yenir

Karadeniz Bölgesi, ziyaretçilerine birçok lezzeti sunan eşsiz bir bölge. Trabzon’a geldiğinde ne yiyip içeceğine dair küçük bir rehber hazırladık. Şimdi, Roboair’den en uygun Trabzon uçak biletini al, bavulunu hazırla ve Trabzon lezzet yolculuğuna başla.

Çay

Karadeniz Bölgesi’nin iklimi çay yetiştirmek için mükemmel, Türk çayının %65’i bu bölgede yetiştiriliyor. Birçok işçi çay üretiminde mevsimlik hasat yapmak için buraya gelir. Trabzon’da gittiğin her yerde bu çayı bulabilirsin. Eve götürmek için fazladan çay satın almayı sakın unutma.

Hamsi Balığı

Avrupa ve Afrika kıyılarında yaşayan küçük bir balık türü olan hamsi, Karadeniz Bölgesi için temel besinlerden biri. Tütsülenmiş, tuzlanmış, dondurulmuş ya da konserve olarak, birçok şekilde satılıyor. Hatta hamsi reçeli ve hamsi turşusu gibi şekillerde de tüketiliyor. Yine de buraya gelmişken taze taze yemek en iyi seçenek. En popüler yapılış şekli hamsi tava olan bu balığın tadına mutlaka bakmalısın.

Karpi Pide

Bu bölge aynı zamanda meşhur Trabzon pidesi ile de biliniyor. Kıymalı, peynirli ve yumurtalı çeşitlerinden herhangi birini seçebilirsin. Karpi’de pide üzerine sürmek için bölgeye özel organik tereyağı kullanılıyor, bu da pideyi daha da lezzetli yapan şeylerden birisi. Menü oldukça çeşitli, vejetaryen seçenekler de bulunuyor. Şehir merkezinde olması sebebiyle ulaşımı oldukça kolay. Burada bir kez pide yiyenlerin bir daha asla başka yerde yiyemeyeceği söyleniyor, bizce denemeye değer!

Kalkanoğlu Pilavcısı

Tarihi bir pilav noktası olan Kalkanoğlu Pilavcısı, hayatına Osmanlı ordusunun yiyeceğe ihtiyaç duyması ve şehir sakinlerinin orduya pilav yapmasıyla başladı. Restorandaki pilavın lezzeti kulaktan kulağa yayılmaya başladı ve pilav için gidilecek tek adres oldu.

Niyazi Usta Hamsiköy Sütlacı

Burası yalnızca sütlaç satıyor. Bildiğimiz sütlaçtan farklı kıvamı ve lezzeti sebebiyle mutlaka denenmesi gerekenlerden.