Kapadokya'da Ne Yenir

Nevşehir'de Ne Yenir

Kapadokya'da Ne Yenir

Kapadokya dendiği zaman akla peri bacaları, balon turları ve yeraltı şehri gibi birçok aktivite geliyor. Tüm bunların yanı sıra Kapadokya’nın bir de lezzetli tarafı var. Burada birçok kişinin adını bile duymadığı harika yiyecekler var. Robo senin için bunları listeledi. Her birinin mutlaka tadına bakmalısın. Hazırsan başlayalım!

Testi Kebabı

Kapadokya’da neredeyse her köşebaşında rastlayacağın yemek testi kebabı olacak. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise sunum esnasında özellikle turistlere yapılan küçük şov. Avanos’ta üretilen çömlekler içine etler ve sebzeler konup ağzı çamurla sıvanıp kapatılıyor ve ağır ağır pişmeye bırakılıyor. Sunum esnasında bu testiler boğaz kısmından tek seferde kırılıyor, hatta bazı restoranlar bu kırma işlemini sana yaptırabiliyor. Oldukça eğlenceli bir deneyim.

Robo’nun Önerisi: Testi kebapçıları Kapadokya’da neredeyse adım başı olduğundan ve çoğunlukla turistik oldukları için aralarında çok da iyi olmayan birine denk gelmen olası. Uçhisar’daki Millocal Restaurant bu konuda iddialı fakat gitmeden önce rezervasyon yaptırman gerekebilir.

Yaprak Sarma

Kapadokya diğer şeylerin yanı sıra şaraplarıyla ve dolayısıyla üzüm bağlarıyla da ünlü. Bu kadar üzüm yaprağı sebebiyle tabii ki yaprak sarma da en çok yenilen yiyeceklerden. Hemen her restoranın menüsünde bulabilirsin. Dilersen salamura yaprak alıp eve de götürebilirsin.

Patates

Dikkat ettiysen Nevşehir’in toprağı hafif kırmızımsıdır. Bu, Kızılırmak Nehri’nin getirdiği bol mineralli bir toprak çeşidi ve çömlek yapımında da kullanılıyor. Fakat aynı zamanda bu toprak, Nevşehir’de yetiştirilen patatesin çok daha lezzetli olmasını sağlıyor. Bu yüzden hangi restorana gidersen git, içinde patates olan bir yiyeceğin tadına mutlaka bakmayı unutma!

Nevşehir Mantısı

Nevşehir mantısı, Kayseri mantısına göre biraz daha farklı. Ekmek hamuruyla yapılıyor ve fırında pişiriliyor. Ve bildiğimiz mantı gibi tek tek kapatmak yerine kıyma ve soğanlı harcı ekleyip rulo halinde sarılıp dilimleniyor.

Kayısı Yahnisi

Kulağa garip gelebilir fakat Anadolu’daki yemeklerin birçoğunda et ve meyve bir arada kullanılabiliyor ve ortaya harika bir lezzet çıkıyor. Bu Osmanlı mutfağından kalan bir gelenek. Kayısı yahnisi ise kuzu eti ve kuru kayısı ya da kuru erik ile yapılıyor. Hatta bu yemek yapılırken içine katılan kuru meyve yeteri kadar tatlı değilse ayrıca pekmez de katılabiliyor.

Düğü Çorbası

Evet doğru okudun, bildiğimiz düğün çorbası değil, düğü çorbası, yapımı da oldukça basit. Düğü ince bir bulgur çeşidi, buna kavrulmuş salçalı tereyağı ve su eklenerek yapılıyor.

Kuru Kaymak

İşte bu, denemeden dönmemen gereken bir lezzet! Yalnızca Nevşehir’in Derinkuyu ilçesindeki Kaymaklı Köyü’nde üretiliyor, köyün adı da zaten buradan geliyor. Süt kaynatılıyor, dinlendiriliyor, kaymak kurutuluyor ve yaklaşık 5 gün sonra kuru kaymak yenecek hale geliyor. Bunu sütlü bir gofret gibi düşünebilirsin. İstersen sade ye, istersen üzerine bal ya da reçel dökerek ye, her türlü çok lezzetli oluyor.

Gendirme

Gendirme için bildiğimiz keşkekin Nevşehir versiyonu denebilir. Fakat gendirme yapılırken buğday ezilmiyor ve içinde tane tane kalıyor.

Ayva Dolması

Yine Osmanlı mutfağı ile bağlantılı olarak meyve ve et bir araya geliyor ve ayva dolması ortaya çıkıyor. Ayvaların içleri pirinçsiz, baharatlı kıyma ile doldurulup pişiriliyor.

Nohutlu Yahni

Bu yemeğin orijinal halini yapmak biraz zahmet ve zaman istiyor. Nohutlar bir gece önceden suda ıslatılıyor. Ertesi gün soğan ve koyun eti yağda salçayla kavruluyor ve nohutlarla birlikte çömlekte veya tandırda, köz ateşinde ağır ağır pişiyor.

Dolaz

Un helvasını seviyorsan dolayı mutlaka tatmalısın. Bildiğimiz un helvasına bu sefer yumurta ve ceviz katılıyor. Tatlı olması içinse şeker yerine bal veya üzüm pekmezi konuluyor.

Köftür

Nevşehir’de bağ bozumu zamanında, yani Ekim ayında toplanan üzümlerden pekmez, pestil ve köftür de yapılıyor. Köftür için bir çeşit üzüm lokumu da denebilir. Üzüm suyu, un ve nişasta ile yapılıyor. Hemen hemen her pazar yerinde bulup denemen mümkün.

Kapadokya’nın en güzel zamanları geliyor. Sen de şimdiden planlarını yap ve Roboair’den en ucuz Nevşehir uçak biletini al ve bu lezzetlerin her birini mutlaka yerinde dene!