Eataly Yemek Tarifleri

Eataly'nin En Sevilenleri

Eataly Yemek Tarifleri

Bazı günler insanın canı yemek yapmak istemez. Bu gibi zamanlarda dışarı çıkıp, yemeği dışarda halletmek en güzel alternatiftir. Bazen de en sevdiğin restoranlardaki yemekleri özlersin. Oralarda yeme fırsatın olmayabilir, üzülme. Robo senin için Zorlu Center’daki Eataly’nin en güzel lezzetlerinin tariflerini buldu. Bu yemekleri evde mutlaka denemelisin!

Eataly ilk şubesini 2007 yılında Torino’da açmış bir lezzet merkezi. Slow food akımını destekliyor ve her dükkanın içinde çeşitli ürünler sattığı bir market bölümü var. Bu markette taze sebzeden et ve balığa, zeytinyağından şaraba, makarnadan, salçaya ve sürdürülebilir temizlik ve bakım ürünlerine kadar bir çok ürünü bir arada bulman mümkün. Zorlu Center Eataly’nin içinde iki adet restoran bulunuyor, bunlardan biri et ve balık diğeri ise pizza ve makarna üzerine. İkisini de mutlaka denemelisin! Ayrıca Eataly’nin içinde Selamlique kahvecisi ve Nutella Bar gibi çeşitli kafeler de mevcut.

Robo’nun Önerisi: Bu yemeklerin malzemelerini Eataly’nin içindeki marketten alırsan, restorandaki tatlara bir adım daha yaklaşmış olacaksın!

Limon Soslu Tavuk (Scaloppine al limone)

Malzemeler (4 kişilik)

600 gram fileto tavuk göğsü
60 gram un
10 gram deniz tuzu
1 gram taze çekilmiş karabiber
40 gram zeytinyağı
60 gram tereyağı
4 adet limonun suyu
60 ml. beyaz şarap
20 gram ince kıyılmış maydanoz

Kemiksiz fileto tavuk göğsünü ince ince dilimle. Bol suda yıkadıktan sonra bir kayıt havlu ile tek tek kurula.

Unu geniş bir servis tabağına al. Deniz tuzu ve taze çekilmiş tane karabiberin yarısını ekleyip tavukları arkalı önlü bu karışıma bula. Fazla unları silkelemeyi unutma.

Zeytinyağını geniş bir tavada kızdırdıktan sonra tavukları yüksek ateşte, her bir tarafı yaklaşık 90 saniye kadar kızart.

Tereyağını sos tavasına koy. Kalan deniz tuzu ve karabiberi ekle. İnce kıyılmış maydonozu da kattıktan sonra limon suyu ve beyaz şarabı ekle. Asitin gitmesi için sosu yüksek ateşte 2 dakika kadar çektir.

Sosu tavuklarla birlikte 2 dakika daha pişir. İstersen yanına fırında pişmiş patates ya da haşlanmış sebze koyarak servis yap.

AFİYET OLSUN!

Pesto Soslu Makarna (Linguine Al Pesto)
                             
Malzemeler (4 kişilik)

400 gram Linguine makarna
50 gram taze fesleğen
100 gram parmesan peyniri
15 gram çam fıstığı
1 diş sarımsak
100 ml. zeytinyağı

Pesto sosu hazırlamak için taze fesleğen yapraklarını tek tek ayıkla. Bol suda yıkayıp suyunu süzdürdükten sonra kayıt havlu ile tek tek kurula.

Parmesan peyniri ve sarımsağı rendele. Çam fıstığı ve taze fesleğen yapraklarıyla birlikte mutfak robotunda pürüzsüz hale gelene kadar çektir. Ardından bu karışıma azar azar zeytinyağını ekleyip kıvam almasını sağla. 

Makarnayı haşlamak için tencerede su kaynat, kaynamaya başlayan suya makarnaları at. 8-10 dakika kadar haşla. Haşlama suyundan 1 su bardağı kadarını kenara ayırıp makarnayı süzdür.

Makarnayı ayrı bir tencereye al, pesto sosunu ekleyip harmanla. Kenara ayırdığın haşlama suyundan birkaç kaşık ekleyip servis yap.

AFİYET OLSUN!