Cipriani'nin Vanilyalı Mereng Keki

ucuz uçak bileti venedik

Cipriani'nin Vanilyalı Mereng Keki

En ucuz uçak bileti için doğru adres olan Roboair, Anneler Günü için sana harika bir öneri daha sunuyor. Bu sene annene pahalı bir hediye vermek yerine, harika bir ev yapımı hediyeye ne dersin En iyi hediyenin yenilebilir olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Cipriani’nin meşhur Vanilyalı Mereng Keki bu seneki Anneler Günü için harika bir hediye olabilir. 

Cipriani’nin kökleri 1931 yılına kadar uzanıyor. Aslında bir barmen olan Guiseppe Cipriani, Venedik’te Harry’s Bar’ı açarak Cipriani macerasını başlatmış. Bar çabucak “Bellini” içeceği ve İtalyan mutfağı ile ünlenmiş. Artık Cipriani’nin New York, Londra, Los Angeles, Dubai gibi dünyanın her yerinde bulabileceğin şubeleri bulunuyor. Yemek pişirmek istemiyorsan, Cipriani şu anda New York gibi bazı şehirlerde al-götür tarzı hizmet de veriyor. Arayıp siparişini ver ve gidip yemeğini teslim al. Bu kadar basit!

Sadece kek pişirmenin yeterli olmadığını düşünüyorsan ve hala bir şey satın almak istiyorsan, Roboair’den en ucuz Venedik bileti almanı ve Harry’s Bar’ı ziyaret etmek için Venedik’e seyahat etmeni öneriyoruz. Annenle birlikte Bellini’ni kanalda bir dilim kekle birlikte yudumlarken bunun ikiniz için de unutmayacağı bir deneyim olacağına söz veriyoruz.

İste sana tarif, malzemelere bak, önlüğünü tak ve hemen pişirmeye başla!

CIPRIANI’NİN VANİLYALI MERENG KEKİ

Kek için:

4 adet yumurta (oda sıcaklığında)
2/3 bardak toz şeker
1 bardak un
Tereyağı

İç kreması için:

1/2 bardak hazır krema
1 bardak pastacı kreması

Mereng için:

4 yumurtanın beyazı (oda sıcaklığında)
1 bardak şeker
Yarım limonun suyu

Yapılışı:

- Yumurtaları ve toz şekeri bir kapta iyice köpürene ve beyazlaşana kadar mikser yardımıyla çırp.
- Karışıma unu yavaşça ekle ve elinle karıştırma işlemine devam et.
- Keki hazırlayacağın kapı tereyağı ile yağla. Yapışmaması için tereyağlı kaba ince bir tabaka halinde un serp.
- Kek hamurunu 170 derecelik fırında 30 dakika boyunca pişir. Fırından çıkan keki dinlenmesi için 20 dakika beklet. Soğuyan keki uzun bir bıçak yardımıyla 4 kat olacak şekilde kes.
- İç kreması için bir kapta hazır krema ve pastacı kremasını iyice karıştır. Karışımı kekin katlarının arasına yay.
- Başka bir kaba yumurta beyazları, şeker ve limon suyunu koyup, mikser yardımıyla yüksek hızda çırp. Karışım bir süre sonra beyazlaşıp köpük kıvamını alacak.
- Köpüğü pastanın üzerine ve yanlarına sıva. Üst taraftaki köpüğe spatulayla yavaşça bastırarak şekil ver.
- Pürmüz yardımıyla merenglerin üzerini bronzlaştır. Pürmüzün yoksa bu işlemi eski bir kaşığı ocağın üzerinde ısıtarak da yapabilirsin.

AFİYET OLSUN ve ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN!