baylan

ucuz uçak bileti istanbul

baylan

Kadıköy: Caferağa, Muvakkithane Cd. No:19, 34710 Kadıköy
Çalışma Saatleri: Her gün, 07.00-22.00

Bebek: Cevdet Paşa Cd. No:52 D:54, 34766 Beşiktaş
Çalışma Saatleri: Her gün, 07.00-00:00

En uygun bilet fırsatlarıyla sana ucuz uçak bileti sunan Roboair, İstanbul turu atmaya başlamadan önce listene eklemen gereken yerler sunmaya devam ediyor. İstanbul uçak biletini al, bavulunu hazırla ve şehri yerellerin gittiği yerlerde deneyimle…

Eski İstanbul’da pastanelerin önemi büyük, aşıkların buluşma yeri, dostlarla buluşup kültür sohbetleri yapılan yer, lezzet durakları… Bu pastanelerde her şey günlük üretilir, müşterilere taze taze sunulurdu. Zaman geçti, pastane kültürü yerini kalabalık ve adım başı açılan, kimi zaman özensiz kafelere bıraktı. Fakat Baylan’ın yeri İstanbulluların kalbinde hep aynı kaldı. İstanbul’da gezilecek yerler listesinde önemli bir lezzet durağı olarak kalmaya devam etti.

Baylan Pastanesi, 1923 yılında Arnavut göçmeni Filip Lenas tarafından “Loryan” ismiyle açıldı. 1930’lu yıllarda adını Baylan olarak değiştiren pastaneye ek olarak çikolata fabrikası da açıldı. Baylan’ı tam olarak bir marka haline getiren kişi ise, Filip Lenas’ın büyük oğlu Harry Lenas. Yurt dışında pastacılık ve çikolatacılık eğitimi alan Harry, menüye markayla özdeşleşen lezzetler kattı. Varisi olmadığı için Baylan markasını 2009 yılında Altınmarka’ya devretti.

Cemal Süreya, Orhan Kemal ve Haldun Taner gibi Türk Edebiyatı‘nın en önemli isimlerinin bile müdavimleri arasında bulunan Baylan’ı nostaljik mekanında ziyaret etmek istersen Kadıköy şubesine gitmelisin. Aynı lezzetleri daha modern bir ortamda, bir de deniz manzarasıyla tatmak istersen, Bebek şubesi doğru adres. Bebek şubesinde önce lezzetli bir yemeğin ardından tatlı faslına geçebilirsin.

Baylan’a gittiğinde denemen gereken birden fazla lezzet var. Emin ol, her biri İstanbul turunda unutamayacağın tatların başında gelecek. Ağızda eriyen çikolatalı trüf pastası, Avrupa pastanelerinde “Coupe Baylan” adıyla sunulan Kup Griye, meyve severler için bir çeşit parfe olan Adisababa, kış mevsiminin vazgeçilmezi olan kestanenin püre haline getirilmesiyle hazırlanan Montebianco, kahvenin yanında ikram olarak sunabileceğin Moncheri, Baylan’ın spesiyalleri… Unutmadan, bu pastaneden alacağın trüf çikolatalar hiçbir katkı maddesi içermediği için 15 gün içinde tüketmen gerekiyor.