Ankara'da Ne Yenir?

Ankara uçak bileti

Ankara'da Ne Yenir?

Ankara sadece başkent olması ve geçmişiyle değil, aynı zamanda lezzetli yemekleri ve eşsiz deneyimleriyle de tanınır. Ankara’da otantik Türk yemeklerinin tadına bakmak istersen senin için bir liste hazırladık.

Türkiye’deki restoranların görüntüsü seni yanıltmasın. Bir restoran oldukça salaş ve rahat olabilir yine de içeri girdiğin anda mükemmel lezzetlerle karşılaşabilirsin. Roboair’den en ucuz Ankara uçak biletini al ve Ankara lezzetlerine hazır ol.

Yıldız Aspava

Karnını tatmin edici şekilde doyurmak için oldukça hızlı ve ucuz bir yer. Gecenin bir yarısı burayı tıklım tıklım dolu görürsen sakın şaşırma, Ankara gece hayatında, barlardan çıkınca gelinen yer burası. Ayrıca hızlı bir seçenek olması sebebiyle öğle tatillerinde de yoğun biçimde tercih ediliyor. Buraya yemeğe geldiğinde masanın anında donatılmasına ve buna göre çok düşük bir ücret ödemen gerektiğini görünce çok şaşıracaksın. Küçük bir bilgi, “aspava”nın kelime olarak açılımının “Allah Sağlık Para Aşk Versin Amin” olduğu söylenir.

Nohut Pilavcı Bekir Usta

Burası, Ankara sakinlerinin pilav için geldiği yer. Müdavimlerden kime sorarsan sor, buranın en iyi pilav yapan yer olduğunu söyleyecekler. Üzerine karabiber serpilmiş tavuklu pilavını dene ve buna kendin karar ver.

Kıtır

Kıtır, Ankaralıların çeşitli biraları yudumlayarak sohbet ettiği yerel bir mekan. Ayrıca kokoreç servisi de var, bu da burayı daha da çekici kılan detaylardan biri. Kokoreçin ne olduğunu bildiğini varsayıyoruz, bilmeyenler için kuzu bağırsağı bir şişe geçiriliyor ve çeşitli otlar ve baharatlarla yavaşça pişiriliyor. Ardından parçalanıp sandviç haline getiriliyor. Kulağa oldukça garip gelen bir yiyecek olsa da farklı bir lezzet. Kıtır, üniversite öğrencileri, güzel müziği, uygun fiyatları ve samimi atmosferiyle oldukça sevilen bir mekan.

Gramofon Cafe

Bu kafe retro havasıyla seni geçmişe götürecek. Adından da tahmin edebileceğin üzere bu kafede bir gramofon var ve müşteriler çaylarını yudumlarken istedikleri plağı çalabiliyorlar. Kafenin sahibi bir gramofon ustası, etkileyici bir gramofon ve plak koleksiyonuna sahip.

Papaz’ın Bağı

Bu küçük kafe, etrafındaki tüm karmaşadan ve gürültüden uzaklaşabileceğin yemyeşil bir bahçenin içinde. Sonbaharda ise ortam sararıyor. Sabahları harika bir kahvaltı etmek istersen veya gün içinde çay veya kahvenin yudumlarken arkadaşlarına kart veya masa oyunları oynamak istersen, Papaz’ın Bağı tam sana göre bir yer. Hazır gelmişken gözlemesini de mutlaka dene.

Ankara Simidi

Türkiye’nin her yerinde simit yiyebilirsin fakat herhangi bir Ankaralı’ya sorarsan, buradakinin ülkenin en iyi simidi olduğuna yemin edebilir. Ankara simidinin gizli malzemesi tahin. Sokaklarda dolanırken gördüğün bir simitçiye gidip dene ve diğer şehirlerdekilerle kıyasla. Bakalım sen ne düşüneceksin?