1924

ucuz uçak bileti istanbul

1924

İstanbul, birçok kültürün bir arada bulunduğu ve yaşadığı kozmopolit bir şehir. Bu yüzden bu şehrin her köşesinde farklı kültürlere ait yemekler, müzikler ve gelenekleri Türk kültürü ile iç içe geçmiş halde görebilirsin. Bu şehri bu kadar özel kılan şeylerden bir tanesi de bu.

Bolşevik Devrimi’nden kaçan Ruslar, İstanbul’a geldiklerinde kendi kültürlerini kaybetmemek ve eriyip gitmemek için bu restoranı açmışlar. Zaman içinde çok sevilen ve popüler hale gelen bu restoranda Greta Garbo, Agatha Christie gibi ünlü isimler de yemek yemiş. Fakat mekanın belki de en ilginç köşesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün masasının hala burada kurulu olması. Atatürk’ün de müdavimleri arasında bulunduğu bu restorandaki masanın üzerinde ‘Sonsuza Kadar Rezerve’ ibaresi bulunuyor. Bugün bu restoran el değiştirmiş ve restore edilmiş olsa da ruhundan hiçbir şey kaybetmemiş.

Art Deco tarzında dekore edilmiş mekana girdiğinde kendini zamanda yolculuk yapmış gibi hissedebilirsin. Görüntü gerçekten 1920’li yıllardaki bir restoranınki gibi. Duvarlardaki isim plakalarında, buraya gelip yemek yiyen dünyaca ünlü isimleri de görebilirsin. Hafta sonları piyano, arp ve akordiyon ile canlı müzik yapılıyor. Dünyanın başka bir yerinde buna benzer bir deneyim yaşama şansın düşük. Müzik, dekor ve yemekler bir araya geldiğinde gerçekten zamanda geriye gideceksin, üstelik bir misafir olarak değil, bu şehrin bir sakiniymişsin gibi...

Yemekler de İstanbul gibi harika bir mozaik oluşturuyor. Rus, Balkan, Kafkas, Doğu Avrupa ve Türk mutfağının birleşiminden oluşan menüde mezeler, salatalar, ana yemekler ve tatlılar var. 

Yerel İpucu: Bu restoranın bir diğer özelliği de el yapımı, aromalı votkaları. 1924 Lemon Vodka adındaki özel votkasının tadına mutlaka bakmalısın. Diğer aromalı votkalar ve kokteyller de denenmesi gerekenlerden.

1924’e git ve İstanbul’un geçmişini ve şu anki zamanını aynı anda yaşa. Emin ol burada çok özel ve asla unutmayacağın bir deneyim yaşayacaksın.