Perili Köşk

Ucuz Uçak Bileti Istanbul

Perili Köşk

Rumeli Hisarı, Balta Limanı Hisar Cad. No:5, 34470 Sarıyer/İstanbul
Cumartesi - Pazar 10.00-19:00

Yeni bir şehre gideceksen, genellikle yapılan ilk şey o şehrin müze ve sergilerini görmek için bir gezi planı çıkarmaktır. Fakat baştan söyleyelim, bu seferki müze deneyimin biraz farklı olacak.

Perili Köşk’ün yapımına, 1910 yılında Yusuf Ziya Paşa ve ailesinin yaşaması için başlandı. Birinci Dünya Savaşı sırasında inşaat işi askıya alındığında, köşkün yalnızca birkaç katı yaşanabilir haldeydi. Kullanılmayan üst katların ıssızlığı sebebiyle yerel halk buraya Perili Köşk adını verdi.

Borusan Holding tarafından kiralanan köşk bugün oldukça ilginç bir şekilde kullanılıyor. Hafta içinde, holdingin ofisi olarak kullanılan bina, haftasonları Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu ve çeşitli süreli sergilerin düzenlendiği Borusan Contemporary adlı mekana dönüşüyor. Eğer sergiyi gezerken yorulursan, ofis çalışanlarından birinin masasına oturup soluklanmaktan çekinme.

Ufak bir ücret karşılığında gezebileceğin müzede istersen ekstra ücret ödeyerek sesli rehber edinmen ya da rehberlik yapan öğrencilerle birlikte gezmen de mümkün. Daha ilginç ve eğlenceli bir deneyim için yalnız gezmeyi dene ve herhangi bir eserin önünde hayallere dalmışken, güvenlik görevlisi seninle tablo hakkında sohbet etmeye başlarsa sakın şaşırma. Buradaki güvenlik görevlileri gerçekten hoşsohbet oldukları kadar sanatla da ilgililer.

Binanın en üst katındayken, terasa çık ve yukarı çıkan merdivenleri bul. Burada Marmara Denizi ve Karadeniz’i birleştiren İstanbul Boğazı’nın muhteşem manzarasını izlerken yanıbaşında duran çağdaş heykel, gerçekten özel bir şehirde olduğunu iliklerine kadar hissettirecek. Belki sen de buraya gelen hemen hemen herkes gibi, bu binada çalışıyor olmanın hayallerini kurarsın…