Onur Yürüyüşü

Ucuz Uçak Bileti New York

Onur Yürüyüşü

28 Haziran 1969 yılında New York’taki Stonewall Inn adlı barda baskı, şiddet ve ayrımcılığa dayanamayan eşcinseller tarafından bir ayaklanma başladı. Toplumda bu bireyler için aşağılayıcı kelimeler ve şiddet sıkça kullanılıyordu, homofobi toplum için sıradan bir hal almıştı.

O gece barda eşcinseller ve sıradan insanlar olmak üzere yaklaşık 200 kişi bulunuyordu. Polis bara geldi ve kapıları kapatarak, kimlik kontrolü yapmak istedi. Fakat bunun çağdışı bir davranış olduğunu düşünen eşcinseller, kimlik göstermekte direndiler. Bunu gören diğer müşteriler de kimlik göstermeyi reddettiler. Bunun üzerine polis, herkesi toplayıp polis merkezine götürme kararı aldı. Bu sırada dışarda, ne olduğunu merak eden bir kalabalık birikmeye başladı. Herkes dışarı çıktığında kalabalık iyice artmıştı. Polisin sert tavırları karşısında galeyana gelen kalabalık, polise saldırdı ve bara saklanmalarına neden oldu. Olaylar gittikçe şiddetlendi ve destek kuvvetler yardıma geldi. Çok sayıda yaralanan oldu. O gece yaşananlar, ertesi gün gazetelerdeydi. Polisin tavrına öfkelenen halkın da katılımıyla olaylar iyice büyüdü ve 4 gün boyunca devam etti.

Bu olaydan tam bir sene sonra, 28 Haziran 1970’de ilk Onur Yürüyüşü yapıldı. O yıldan bu zamana, etkisi gittikçe artan bu etkinlik, günümüzde dünyanın dört bir köşesinde yapılıyor. Hem Stonewall Ayaklanması anılıyor hem de eşcinseller varlıklarını gösteriyorlar. Bu etkinlikte LGBTİ bireyler ve onlara destek verenler toplanıp bir yürüyüş düzenliyorlar. Bu barışçı yürüyüşte özgürce giyinip süsleniliyor ve sloganlar atılıyor. Amsterdam gibi bazı şehirlerde, bu kutlama 4 gün sürüyor, yürüyüşün dışında konserler ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

LGBTİ, lezbiyen, gay, biseksüel, trans ve interseks kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. Daha önce GLBTT olarak kullanılıyorken, lezbiyenlerin de toplumda yok sayılması sebebiyle pozitif ayrımcılık yapılarak L harfi başa getirilmiş.