Online Kütüphaneler

Tatilde Okunacak Kitaplar

Online Kütüphaneler

Seyahat ederken yapılacak en güzel şeylerden biri kitap okumak. Okumak, havaalanında uçağın kalkmasını beklerken, uçarken ya da tatilde güneşlenirken yapmayı en çok sevdiğimiz şeylerin başında geliyor. Fakat bazen yanımızda kalın kitaplar taşımak yerine e-kitaplara yönelmek daha mantıklı olabiliyor. İşte tam da bu noktada imdadına yetişecek olan dijital kütüphaneler var. Bu kütüphanelerden sayısız kitap, dergi, gazete ve hatta tarihi belgeye ulaşman mümkün. Uçak biletini al, bavulunu hazırla ve işte tatilde sana eşlik edecek dijital kütüphanelerden bazıları:

Ibiblio

Ibiblio, dünyanın ilk dijital kütüphanelerinden bir tanesi. Bu kütüphanede edebiyat, bilim, sanat, müzik, kültür, tarih ve politikayla ilgili binlerce içeriğe ücretsiz ulaşabilirsin. Dahası, kullanıcıların kendi arşivlerini de paylaşması nedeniyle bu kütüphanenin içeriği gün geçtikçe büyümeye devam ediyor!

Open Library

Open Library, dijital kütüphaneler içinde en iddialı olanlardan biri çünkü amacı tarih boyunca yayımlanmış tüm eserleri dijital olarak kullanıma sunmak. Üstelik bir kullanıcı olarak arşivde bulunmayan kitapları ekleyerek sen de bu kütüphaneye katkıda bulunabilirsin. Open Library’de telif süresi dolan kitapları ücretsiz indirebilirsin.

Internet Archive

1996 yılında Brewster Kahle tarafından kurulan Internet Archive, bir önceki maddede yer alan Open Library’nin babası diyebiliriz. Internet Archive’ın asıl amacı, isminden de anlaşılacağı gibi tüm interneti arşivlemek! Bu kütüphanede kitap ve metinlerin yanı sıra ses kayıtları, yazılımlar, videolar ve hatta televizyon programlarını bile bulabilirsin!

Gallica

Gallica, Fransa Milli Kütüphanesi’nin dijital arşivi. Özellikle tarihi belgeler ve kitaplar konusunda başvurulması gereken kaynaklardan biri. Arşivinde kitapların dışında yüksek çözünürlüklü görseller, ses kayıtları ve filmleri de barındırıyor.

Bibliotheques d’Orient

Fransa Milli Kütüphanesi öncülüğünde kurulan Doğu Kütüphanesi, doğu bölgelerine ait kültürel ve tarihi zenginliği barındırıyor. Doğu’ya yapacağın seyahat öncesinde bu kütüphaneye mutlaka göz atmalısın!

Europeana

İşte Avrupa gezisi öncesi mutlaka uğraman gereken dijital kütüphanesi burası. Avrupa Birliği üyeleri tarafından finanse edilen Europeana, Avrupa’nın kültürel mirasını barındırıyor. Farklı dillerde 50 milyondan fazla içeriğe ulaşabileceğin bu kütüphane, Avrupa seyahatin boyunca en yakın dostun olacak.

ABD Kongre Kütüphanesi (Library of Congress)

Dünyanın en büyük ve en fazla içeriğe sahip olan kütüphanesinde Amerikan tarihi başta olmak üzere bir çok ülkenin tarihi bilgi ve belgelerine buradan ulaşabilirsin. Kitaplar, fotoğraflar, ses kayıtları, haritalar ve el yazmaları arasında zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksın.

Google Books

Google Books, nadir ve artık basımı yapılmayan kitapları bulabileceğin bir platform. 100 binin üzerinde ve çeşitli dillerde kitaba sahip olan Google Books’ta erişime açık olmayan kitapların metinleri üzerinde bile arama yapmak mümkün. Ayrıca buradaki kitapların basılı kopyasını satın almak istersen satış bölümü de bulunuyor.