Ölüler Günü

Ucuz Uçak Bileti Meksika

Ölüler Günü

Ölüler Günü, Meksika’dan çıkan bir festival. Ekim sonu ve Kasım başı arasında düzenleniyor. Bu festivalin başlangıcının 14. ve 15. yüzyıllarda Orta Amerika’da yaşayan Aztekler’e dayandığı düşünülüyor. Aztekler’de ölülerin ruhlarını koruyan tanrıçanın adı Mictlantecuhtli. Aztek halkı, bu festival sırasında, tanrıçaya teşekkürlerini sunuyormuş. 2 gün süren festivalin ilk günü hayatını kaybeden çocuklara, ikinci gün ise ölmüş yetişkinlere ayrılıyor.

Günümüzde hala kutlanan bu festivalde katılımcılar yüzlerini rengarenk boyuyorlar. Cadılar Bayramı’ndan en büyük farkı bu festivalde amacın korkutma değil, kutlama olması. Meksikalılara göre ölüm bir son değil, hayatın döngüsü. Bu yüzden, bu festivalde ölen yakınlarını gözyaşlarıyla değil, kutlayarak anıyorlar. Evlerinde bu kişiler için hazırladıkları sunakları kadife çiçekleriyle ve ölen kişilerin sevdikleri yiyeceklerle süslüyorlar. Bu sunaklara ölen yakınlarının fotoğraflarını da koyuyorlar çünkü bu şekilde ruhlarının öbür dünyadan buraya geçtiğine inanıyorlar. Bu süslemeleri, ölen kişinin mezarına da yapıyorlar. Mezar başında müzikler çalınıyor, ölen kişinin sevdiği yiyeceklerle piknik yapılıyor.

Bu festivalin en önemli simgelerinden birisi de kurukafa figürü. Süslemelerde bolca kullanılan bu figür, makyajlarda da sıkça kullanılıyor.

Bu festivaldeki en önemli şey, ölen kişiyi hatırlamak. Çünkü inanışa göre gerçek ölüm, kişi unutulduğunda oluyor.