Oktoberfest

Ucuz Uçak Bileti Münih

Oktoberfest

Oktoberfest, Münih’te her yıl eylül sonu ve ekim başı kutlanan ünlü bir bira festivali. İlk kez 1810 yılında, Bavyera prensi Ludwig ve prenses Therese’nin evlilik töreni için düzenlenmiş. Festival alanının ismi olan Theresienwiese (Therese Alanı) de buradan geliyor. Düğün merasiminin anısına gerçekleştirilen törenler her geçen yıl büyüyerek bugünkü şeklini almış. 

Bu festivale geleneksel giysilerle katılmak çok moda. Erkeklerin giydiklerine Lederhosen, kadınlarınkine de Dirndl adı veriliyor. 

Her yıl yaklaşık 6 milyon kişinin katılımıyla gerçekleşen festivalde ilk gün, açılış saati olan 12’den önce çadırı açacak olan görevlilerin geçit törenini izleyebilirsiniz. Bu törene Çadır Sahipleri ve Birahaneler Geçişi adı veriliyor. Ardından öğlen 12’de, Münih Belediye Başkanı, büyük bir ahşap bira fıçısına musluk takıyor, ‘Musluklar açıldı!’ diye bağırıyor ve tören başlıyor. 

Bu kutlamalar için özel bir Oktoberfest birası mayalanıyor. Bu bira, biraz koyu renkli ve sert. Bir litrelik özel bardaklarda sunuluyor.

Festival için devasa çadırlar kuruluyor. Bu çadırlarda biranın yanı sıra yemek servisi de yapılıyor. Yemek çeşitleri çadırlara göre değişebiliyor. Kızarmış patates gibi atıştırmalıkların olduğu çadırlar olduğu gibi, kızarmış ördek servisi yapan lüks çadırlar da bulunuyor. Çadırlarda çok önceden yer ayırtmak gerekebiliyor. Dolan çadırlar kapatılıyor ve yer boşalana kadar içeri kimse alınmıyor.

Yaş sınırı olmayan festivale insanlar küçük çocuklarını da getiriyorlar çünkü burada çocuklar için alkolsüz bira satışı da yapılıyor. Ayrıca kurulan lunaparkta da vakit geçirmek mümkün. 

Her daim kalabalık olan festivali ziyaret için hafta içini tercih etmek daha akıllıca bir hareket. Festivalin ikinci haftasonu Italian Weekend olarak biliniyor çünkü bu tarihte festivale İtalyan turist yağıyor.