Maldivler Gezi Yazısı

Murat Güloğlu

Maldivler Gezi Yazısı

Cennetin ta kendisi Maldivler

Cennet kelimesinin tatildeki karşılığının Maldivler olduğunu düşünen çok kişi var. Onlardan biri de benim. Gördüğünüz güzellikler karşısında hayal görüp görmediğinizi anlamak için gözünüzü kapatıp açıyor ya da yanınızdakine “Bu gerçek mi?!” diye soruyorsanız, siz de bizdensiniz. Maldivler ziyaretçilerine unutulmaz anların garantisini veren bir tatil cenneti. Ülkesine bu tecrübeden hoşlanmadan dönen biri olduğunu hiç sanmıyorum. Denizi sevmeyebilirsiniz, güneşlenmeyi, sıcağı, nemi… Yine de beyaz ve ayak yakmayan kumu, kristal suyu, turkuaz renkli denizi, inanılmaz denizaltı zenginliği, tropikal iklimi ve muhteşem doğası ile kalbinizi fethedip mutlaka sevdirecektir kendini. “Yeryüzü cenneti” olarak anılması boşuna değil. Balayı çiftlerine özel pazarlanması sizi kandırmasın. Çocuklu tatil için de heyecan dolu aktiviteler sunuyor. Yine de “Aman çocuksuz olsun!” derseniz bu düşüncenizi paylaşan çok sayıda tesis olduğunu bilmelisiniz.
 
Her yer cennet adası 

Maldivler, Hint Okyanusu’nda Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 km güneybatısında yaklaşık 1200 adadan oluşan bir devlet. Uçağınız inişe geçtiğinde gördüğünüz olağanüstü adalar manzarası size nasıl bir yere geldiğinize dair ilk ipuçlarını sunup heyecanınızı artırıyor. 300 civarında adanın yaklaşık 200’ünde yerel halk, 100’e yakınında ise lüks tesislerde tatil yapmak için dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler bulunuyor. Her adada bir tesis ve her tesiste kendini mutluluğunuza adayan çalışanlar var. Burası “Etrafı gezeyim, halka karışayım, pazarı ziyaret edeyim, çarşı pazar göreyim” diyeceğiniz bir yer değil. Seçtiğiniz tesisin lüksünün, size özel sunumlarının ve kaldığınız adanın doğal güzelliklerinin tadını çıkarmakla yetinecek ve bunu seveceksiniz. İlle de yerel halka karışmak isterseniz organize edilen turlarla başkent Male’ye gidebilir ve yakındaki adaları gezebilirsiniz. Herkes size yardımcı olmak için çırpınacaktır. Ekip biçecek tarlalar, yetiştirilecek hayvanlar, devasa fabrikalar olmayınca halkın geçim kaynağının sadece balıkçılık ve turizm olması ve bunun değerini bilmeleri şaşırtmıyor.
 
Tam bir mercan dünyası içindesiniz 

“Bu adalar nasıl olmuş da böyle bir cennet halini almış?” diye merak edip araştırınca Maldivlerin mercanların öldükten sonra üst üste birikmesi ile oluşmuş bir adalar dizisi olduğunu anlıyorsunuz. Bu noktada “mercan ve atol nedir” sorularının yanıtlarına ihtiyaç var. Tropik ve ılık denizlerde yaşayan ve geniş resifler oluşturan omurgasızlar grubuna “mercan” deniyor. Bu canlılar tropik denizlerin verimliliğini sağlayıp birçok canlıyı doyuruyor ve barınak görevi yapıyor. Halka şeklindeki mercan adaları ise “atol” olarak tanımlanıyor. Atoller su yüzüne çıkan yuvarlak mercan resiflerinin birleşmesinden meydana geliyor ve ortalarında göl bulunuyor. Cennet adalar güzelliklerini bu oluşumlara borçlu. Peki o ayak yakmayan dünyaca ünlü beyaz kum? Türkiye’de çok sayıda otelin tesisini “Maldiv kumu” diye pazarlaması boşuna değil. Bu özel kum, ölü mercanların aşınarak ufalanması ile oluşuyor. Sonra da o kumsallar dünyanın unutulmaz tatil fotoğraflarının “olmazsa olmazları” arasına giriyor.
 
Uçan balıklarla yarışın

“Neden gidelim?” sorusuna verecek çok yanıt var. Kış ortasında yaz tatili yapmak, doğanın güzelliğini yaşamak, romantizme doymak, denizaltının büyüleyici dünyasıyla tanışmak, yüzlerce çeşit rengarenk deniz canlısını bir arada görmek, 2 metrelik zararsız köpek balıklarıyla yüzmek, gece dalışı yapmak bunlardan bazıları. Eğer sizin meyve yarasası görmek, balıkçıl kuşuyla arkadaş olmak, uçan balıkla yarışmak, deniz kaplumbağası ile yakınlaşmak gibi istekleriniz varsa bu isteklerinize de karşılık bulabilirsiniz.
 
Masmavi gökyüzü, bembeyaz kumlar…

“Ne zaman gidelim?” sorusu Maldivler için doğru bir soru sayılmaz. Yılın çok büyük bölümü 28 - 32 derece arasında. Gece ile gündüz arasında önemli bir sıcaklık farkı bulunmuyor. Deniz suyu sıcaklığı ortalama 25 derece demek, soğuk su fobisi olanların bile sudan çıkmayacakları anlamına geliyor. Su sıcaklığının 28 – 30 derece civarına çıkıp hamam hissi verdiği de olmuyor değil. “Haziran’dan Ekim’e kadar süren muson yağmurları zamanı hiç ziyaretçi olmaz” diye düşünenlerdenseniz yanılırsınız. Çünkü gitmek için özellikle bu dönemi tercih edenler de bulunuyor. Böyle olduğu için bazı tesisler yılın kısa bir döneminde kapalı iken bazıları 12 ay açık ve dolu olabiliyor. Yerel halk yağmurdan hemen sonra doğanın inanılmaz değişimi ile renklerin güzelliğini anlatmakla bitiremiyor. Sözün özü yılın 12 ayı tatil yapılabilen bir yer Maldivler. Ayak yakmayan beyaz kumları, masmavi gökyüzü, cam gibi denizi, dev palmiyeleri ve tropikal bitki örtüsü ile ziyaretçilerine büyülenme garantisi veriyor.
 
Balayı çiftlerinin hayali

Birçok çiftin balayı hayalinin ilk sırasında Maldivler bulunuyor. Çiftlerin şımartılmaları konusunda yapılanlar düşünüldüğünde bu hayal şaşırtmıyor. Kumların üzerinde hazırlanan romantik akşam yemekleri, denizin ortasındaki kum kümelerinde organize edilen evlilik teklifleri ve daha neler… Balayı çiftlerinin çok rağbet ettiği Maldivler dünyada ikili tatile en fazla gidilen yer olsa gerek. Kumsalda güneşlenenlerin, restoranlarda yemek yiyenlerin, denizde yüzenlerin çoğunun iki kişi olması bunu gösteriyor. Merak etmeyin, çiftler sadece balayı yapan gençlerden oluşmuyor. Dünyanın her yerinden her yaş grubundan ziyaretçiler bu cennet adaların tadını çıkarmak için akın akın Maldivler’e geliyor. 
 
 
Su üstü villalar ne dersiniz?

Tesis seçmek kadar, ne tür bir konaklama şekli istediğiniz de önemli. Okyanusa ve beyaz kumlu plaja bakan lüks villalar elbette çok güzel. Doğa manzaralı odalar da öyle. Yine de eğer bütçe sorununuz yoksa su üstü villa seçeneğinin bambaşka bir etkiye sahip olduğunu düşünüyorum. Suyun etkisiyle hafifçe sallanan, balıkların çıkardıkları tüm sesleri odanıza getiren, sanki bir deniz yatağının üstündeymiş etkisi yaratıp birkaç basamakla okyanusa kavuşturan bu konaklama türü bana daha anlamlı geliyor. Elinizde tropikal kokteylinizle deniz üstünde gün batımını seyredip okyanusun sesini dinlemenin keyfine vardığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Bu noktada bir uyarıda bulunmam şart! Su üstü villanızı sahile çok uzak mesafede seçmeyin ve tesisinizin, uzun mesafe yürümek zorunda kalmamak için yaşamınızı kolaylaştıracak bir çözümü olup olmadığına dikkat edin.
 

Doğru tesiste konaklamak şart

Bu sorunun onlarca seçeneği var. Bütçe konusunda sorununuz yoksa Maldivler size lüks konusunda hayal ettiklerinizden fazlasını sunuyor. Nerede kalırsanız kalın sizi; büyüleyici bir kumsal, göz alıcı bir doğa ve muhteşem bir deniz ile unutulmaz bir denizaltı zenginliği bekliyor. Bizim tercihimiz Male atolünde yer alan ve havaalanından sürat motoru ile 20 dakikada ulaşılan “Centara Ras Fushi” oldu. Tesisin temizliği, personelin ilgili ve güler yüzlü tavrı ile cennette hissettiren SPA’sı bu küçük ve şirin adadan mutlulukla ayrılmamıza neden oldu. Dünya mutfağından örneklerin sunulduğu 4 restoran tatmin ediciydi. Maldivler’e gidenler çoğu baharatlardan yana zengin Hint, Arap, Tayland, Japon ve diğer dünya mutfaklarından leziz tatları deneyebilirler. “Bunlar bana uzak!” diyenler ise tatillerini pizzadan makarnaya, hamburgerden salataya uzanan, daha yakın seçeneklerle aç kalma riski olmadan geçirebilirler.  
 
Cebinizin dostu, erken rezervasyon 

Burada geçirilecek bir tatilin ucuz olmadığını bilmeniz gerekiyor. Bu, erken davrandığınızda bütçenize uygun bir tesis bulamayacağınız anlamına gelmiyor. Bu adalar topluluğu ultra lüks tesislerden, daha mütevazı olanlara kadar birçok seçenek sunuyor size. Eğer seçiminiz yarım pansiyon konaklamadan yana ise yeme ve içmeye vereceğiniz ücreti iyi hesaplamanız gerekiyor. Bazen tam pansiyon hizmet almak yarım pansiyondan daha ekonomik olabiliyor. Her şey dahil seçenekler ise (her tesiste olmasa da) eğer uygun fiyat yakalayabilirseniz stresten kurtarıyor. Sonrası dünya mutfaklarından lezzetlerle doymaya, tropikal kokteyllerin ve tatilinizin tadını çıkarmaya kalıyor.
 

Maldivler’e dair…

- Maldivler’e vizesiz gidilebiliyor.
- Adalar topluluğu 25 atol üzerine kurulu
- Dünya üzerindeki en düz ülke olarak biliniyor.
- 2 bine yakın balık çeşidini barındırıyor.
- Cumhuriyetle yönetilen bir İslam devleti olduğu için ülkeye domuz eti ve içki sokulamıyor (Tesislerde içki içmeyle ilgili sorun bulunmuyor.)
- Yerel halkın neredeyse tamamı İngilizce bilmekle beraber yerel dilleri Dhirevi (Hint, Urdu ve Arapça karışımı)
- Para birimi Rufiyaa. (Pek çok yerde alışverişinizi Amerikan Doları ile de yapabiliyorsunuz.)
- Küresel ısınma nedeniyle ülkedeki adaların 50 – 100 yıl içinde sular altında kalacağı öngörülüyor.
 
Aman dikkat!
- Hava kapalı bile olsa güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin.
- Ayağınızla bastığınız yere dikkat edip mercanlara zarar vermeyin.
- Balıklara yem vermeyin
- Size önerilen turlar dışında odanızın verandasından ya da iskelelerden balık tutmaya kalkmayın.