Holi Festivali

Ucuz Uçak Bileti Hindistan

Holi Festivali

Dünya çapındaki her yerel, ömrü boyunca en azından bir kez rengarenk boyanmalı! Unutulmaz bir deneyim olan dünyadaki en renkli festival Holi Fest, renkli boya tozları yere indikten sonra yüzünde bir gülümseme bırakacak. Bu yazı, Holi Fest’i en iyi nasıl tecrübe edeceğin konusunda sana bilgi verecek.

Yerel İpucu: Kendini yorgun ya da seyahat etmekten sıkılmış hissedersen Holi’ye git. Bahar, sevgi ve yeni başlangıçların kutlanmasını simgeleyen Holi, yeni bir maceraya ihtiyacı olanlar için birebir. Bu festivalde hiç kimsenin karşı koyamadığı, bulaşıcı bir neşe var.

Kutlama yapmak için herhangi bir sebep, yeterince iyi bir sebeptir. Evrensel bir mesaj taşıyan önemli bir eski efsane söz konusuysa, bu daha da iyi bir sebeptir. Hindistan’da acı çeken ağır kutsal aziz heykellerini taşımak yerine, renkli pigment bulutlarıyla dolu bir dans festivali var. Buna kutsal parti de diyebilirsin.

Dünya çapındaki yereller bu kutlamayı harika görüntüler, kaygısız kahkahalar ve kültürel geçmişi nedeniyle çok seviyor.

En popüler inanışlardan biri, bu eğlenceli kutlamanın özünde karanlık bir cinayet hikayesi olduğu şeklinde. Bu efsanede, iyiyle kötünün savaşı söz konusu.
Hikayeye göre isminin anlamı ‘altın giysili’ olan King Hiranyakashipu, beş özel dokunulmazlığa sahip olduğu için yenilmez biri. Bir insan ya da hayvan tarafından öldürülemez, iç mekanda veya dışarıda öldürülemez, gece ya da gündüz öldürülemez, kurşunla ya da el silahıyla öldürülemez, karada suda ya da havada da öldürülemez. Bu sebeple Hiranyakashipu tanrı olduğuna inanmaya başlıyor ve yüzlerce tanrısı olan ülkede yalnızca kendisine tapılmasını istiyor.

Kendi oğlu olan Prahlada, Vişnu’nun takipçisi ve babasına karşı geliyor. Kral da çocuğunu öldürmeye çalışıyor fakat oğlu Vişnu’nun koruması altında. Ardından Vişnu, alacakaranlıkta Narasimha şeklini alıyor ve Hiranyakashipu’yu bir kapı eşiğine getiriyor, kucağına koyuyor ve aslan pençeleriyle karnını deşiyor. Bu efsanenin arkasındaki anlam, kötü kalpli olan kralın kaybetmesine rağmen iyiyle kötünün savaşının günümüzde dahi hala sürüyor olması.

Bugün Holi toplanma, oynama, gülme, yeniden birleşme ve affetme günü olarak kabul ediliyor. Renklerle olan eğlenceli dövüşleriyle bilinen bu festival iki gün sürüyor ve burada bahar, sevgi, canlılık ve yenilenme kutlaması yapılıyor.

Holi, ‘iblis yakma’ gecesiyle başlar. İnsanlar ateşin etrafında birleşir ve içlerindeki kötülüğün bu ateşin küllerinde yanması için dua ederler. O gece yaklaşık 30 bin ateş yakıldığı tahmin ediliyor. Bu ateşi yakmak, yeni yılın başlangıcına işaret eder, kopuk ilişkileri sıfırlamak, çatışmalara son vermek, kendini geçmiş negatif enerjiden arındırmak ve temiz bir sayfa açmak için yeni bir fırsat sunar. Ruhu iyice temizledikten sonra renklerle kirlenme zamanı gelir!

Ertesi sabah olan Rangwali Holi’de renkli su ve boya savaşı başlar! Burada herkes birbiriyle oynayabilir, arkadaş ya da yabancı, çocuk ya da yaşlı, zengin ya da fakir, erkek ya da kadın... Eski zamanlarda bu festivalde kast sistemi ortadan kalkardı, hatta imparatora bile boya atmak serbestti. Sokaklar, parklar ve tapınakların dışında oynanan bu oyunda güvenli bölge yok!

Yerel İpucu: Evlerin içinde birbirine atmak için yalnızca kuru toz boya kullanılır. Herkesin gerçeküstü bir tablo gibi görünmesi uzun zaman almaz. Bu boyalarda geleneksel olarak zerdeçalın yanı sıra neem, dhak ve kumkum denen bitki bazlı, yıkanabilir ve doğal boyalar kullanılır. Bu yüzden üzerine giydiğin kıyafetler kolayca gözden çıkarabileceğin giysiler olursa daha iyi olur.

Festivallerin çoğunda olduğu gibi burada da müzik var. Gruplar davullar taşır, şarkı söyler ve dans eder. Hem aile hem de arkadaşlar için olduğu kadar, küs olduğun kişilerle de harika vakit geçirmek için doğru zaman! 

Bu festivalde harika yiyecekler de yeniyor; hindistancevizli ve muzlu krepler, kurutulmuş meyvelerle dolu hamur tatlıları, yoğunlaştırılmış süt jölesi, sütlaç ve derin yağda kızartılmış biber topu... Festivalin zorunlu içeceği bhang, kenevirden yapılır, ve evet, sarhoş edicidir. 3000 yıllık tarihe sahip olan bhang üretimi, sanat olarak kabul edilir.
Yerel İpucu: Eğer bhang’ı fazla kaçırdıysan, işte bu korkunç akşamdan kalmalıkla savaşmana yardım edecek ipuçları: Öncelikle ağrı kesici almaktan kaçın, bunun yerine ılık bir duş al veya yürüyüşe çık. Limon suyu ya da bitki çayları da yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, lifli yiyecekler tüketmeye dikkat et. (Tam tahıllı ekmek, yulaf, dut, armut, kavun, portakal, brokoli, havuç, bezelye, fasulye, fındık ya da kabuklu patates.)

Bu festival o kadar eğlenceli ki, Hindu diniyle ilgisi olmayan birçok ülke, kendi renkli etkinliklerini  yapmaya başlamış durumda. Artık İtalya, Polonya, Fransa, Yeni Zelanda, İrlanda, Tunus, İsviçre, Bosna Hersek ve Türkiye’de de rengarenk boyanabilirsin. Bu etkinliklerin yanı sıra yılda 20 bin ziyaretçi çeken Renk Festivali de yapılmakta. Ya da katılımcıların her kontrol noktasında üzerine boya fırlatılan 5 kilometrelik The Color Run koşusuna da katılabilirsin.

Bu etkinliklerin her biri ne kadar eğlenceli olursa olsun, dünya çapında yereller şehir partilerini, festivalin orjinaline değişmezler. Her yerel gelenek gibi, bu festival de en iyi şekilde, çıkış yerinde kutlanır ve yerliler bu kutlamaların küçük nüanslarını sana anlatabilir.