Burning Man

Ucuz Uçak Bileti Nevada

Burning Man

Herşey Kaliforniya, San Francisco’daki bir plajda başladı. 1986 yılında Larry Harvey adında bir sanatçı, yaklaşık 3 metre boyunda ahşap bir adam heykeli yaptı ve yaz gündönümünde bu heykeli yakmaya karar verdi.

Aradan 30 yıl geçti ve hala her yıl yaklaşık 70 bin kişi, Nevada’daki Black Rock Çölü‘nde hipnotize edici ahşap yapılar yapıp, bir hafta süren partinin ardından bu yapıları ateşe veriyor.

Kısa süreli ütopyaya hoşgeldin! Dünya çapında yerellerin başkenti sayılabilecek bu ortamda kendini çölün ortasında inşa edilen şehirde, evinde gibi hissedeceksin. Bu etkinliği deneyimlemenin en iyi yollarını öğrenmek için yazıyı okumaya devam et.

Sadece geçici bir şehir olsa bile, burası seni konfor alanından çıkarmak ya da en azından alışılmışın dışına itmek için dizayn edildi. Peri masalı gibi gerçeküstü bir deneyim olmasının yanı sıra birlikte yaşamanın yollarını bulman gereken bir ortam... Burning Man, yalnızca kişisel katılım yoluyla gerçekleşen dönüşüme ve değişime inanıyor. Hiçbir fikir bu deneyimin yerini tutamaz.

Herkesin birkaç günlüğüne istedikleri gibi umursamaz, yaratıcı ve/veya vahşi olabildiği bir yerde toplandığını hayal et. Burning Man ziyareti beklenmedik bir yolculuk... Burada her şey olabilir, önceden planlanmış etkinlikler olsa da çoğu insan sadece dolanıp buranın büyüsünü keşfediyor.

Herkesin yarın yokmuşçasına parti yaptığı bir yer hayal et. Bununla birlikte herkes kendi çöpünden ve diğer insanlarla birlikte yaşayabilme konusunda sorumlu. 

John Lennon’ın Imagine adlı şarkısının içinde olduğunu hayal et:

‘’Üzerimizde yalnızca gökyüzü,
Herkesin bugün için yaşadığını hayal et (...)
Belki hayalperest olduğumu söyleyebilirsin,
Ama böyle düşünen yalnızca ben değilim.‘’

Katılımcılara ziyaretçi değil, vatandaş deniyor. Köklerini Cacophony Society’den alan Burning Man, moda olan şeylerin ötesindeki deneyimlerin peşinde koşan özgür ruhları biraraya getiriyor.

Burning Man, sanat ile yaşam alanını birbirinden ayırmıyor. Burada yapılan her şey bir çeşit dışavurum olarak kabul ediliyor. Her sene, organizatörler tarafından bir sanat teması seçiliyor. 2019’un konusu Metamorfoz.

Doğası gereği anarşist olsa da Burning Man’in de kuralları var. Kendine güvenme, kendini ifade etme bu kurallardan bazıları. Buradaki kültürün önemli bir unsuru hediye. Giriş ücretini ödedikten sonra para kullanılmıyor. Festivalin kurucusu Larry Harvey ‘Burning Man büyük bir aile pikniği gibi. Aile pikniğinde birbirinize birşeyler satar mısınız?’ diyor. 

Bu bir değiş-tokuş sistemi de değil, ödüllendirilme beklentisi olmadan, yalnızca vermek söz konusu. Temel olarak karma gibi, yaptığın iyilik sana geri dönse bile bu muhtemelen bir yabancıdan olacak.

Hiçliğin ortasındaki bir yabancı topluluğuyla yaşam, herkes iyi niyetli bile olsa o kadar da rüya gibi olamaz değil mi? Aslında burası gerçek izciler için mükemmel bir yer. Temel kamp becerileri burada çok işine yarayacak. Ateş yakma, minimum su kullanarak yıkanma ve dört bir yanını çevreleyen kumla yemek pişirme...

Yerel İpucu: Normalde bir festivale götürmeye gerek duymayacağın sirke, burada çok işine yarayacak. Çöldeki alkali kum, kimyasal reaksiyona girip ayaklarında yanıklara sebep olabilir, bu yüzden ayaklarını sirkeyle ıslatmalısın.

‘Burners’ adı verilen gerçek Burning Man sakinleri bu etkinlik için yaşıyor. Gezinin hazırlıkları, o senenin festivalinin bitimiyle başlıyor. Bavul yapmak hiç kolay bir iş değil. Öğle vakti çöl sıcağı ve soğuk gecelerde ihtiyacın olan her şeyi yanına almak isteyeceksin. Günde kişibaşı yaklaşık 6 litre suya ihtiyacın olacak. Bunun dışında kostümler, sanat eşyaları, fantastik taşıtlar ve benzeri şeylere de yer ayırmalısın. Burası otostopçular için uygun bir yer değil!

Yerel İpucu: Hiç Burning Man’dekilerin steampunk aksesuarlı fotoğraflarına dikkat ettin mi? Gözlük takmanın ardında oldukça mantıklı bir nedeni var. Seni havalı göstermenin dışında kum fırtınası sırasında gözlerini korur.

Burner’lar ilginç bir çeşitliliğe sahip, hippiler, sirk sanatçıları, Google CEO’ları ve Hollywood ünlüleri... Tesla Motors CEO’su Elon Musk Burning Man’i Silikon Vadisi dışındaki takılma yeri olarak belirtti.

Başlangıçta kulaktan kulağa yayılarak çoğalan topluluk her sene ikiye katlanarak büyüdü. Hikayesi duyuldukça Burning Man popüler hale geldi, fakat proje büyüdükçe temel prensipleri korumak o kadar zorlaştı. Burning Man, son yıllarda eşsiz kimliğini korumak için mücadele ediyor. Önceleri ücretsiz olan etkinliğe şu an 424 dolardan 1400 dolara kadar değişen fiyatlardaki biletlerle giriş yapılabiliyor. Ünlüler klimalı yataklar ve sherpa adıyla bilinen servis personelinden oluşan lüks kamplara ekstra paralar ödüyorlar. 

Ticarileşmeden kaçınmanın yolu, bunun yerine daha yerel versiyonlarına katılmak. Dünyanın bir çok köşesinde Burning Man’in çocukları bulunuyor. Güney Afrika’da AfrikaBurn, İspanya’da Zaragoza yakınlarında NoWhere ya da İsrail’deki Midburn... Eylül’de Avustralya’da ki Matong’da düzenlenen Burning Seed, ‘Burning Man, eskiden olduğu gibi.’ felsefesiyle biliniyor.

Yerel İpucu: Bu festivalin ardından şehir merkezlerinde Burner’ların toplumun ‘gerçek hayat’ olarak adlandırdığı şeye tekrar ayak uydurması için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. 

Dünya çapındaki her yerelin anlayacağı bir sır var. Tıpkı gerçek bir yolculukta olduğu gibi, Burning Man hakkında okuyunca değil, deneyimlenince anlaşılabilir.