Adana Tarihi Yerler

Adana Uçak Bileti

Adana Tarihi Yerler

Adana, Türkiye’nin Akdeniz kıyısında büyük bir şehir. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Adana, sadece verimli toprakları ile değil, pamuk yetiştiriciliğiyle de tanınıyor. Fakat en bilinen tarafı tabii ki meşhur Adana Kebap. Artık Türkiye’nin her yerinde Adana Kebap yeme şansı bulsan da, burada tattığın kebabın lezzetinin bambaşka olduğunu farkedeceksin. Adana hava durumu, yaz aylarında çok sıcak ve nemli olabiliyor, bu yüzden bu şehri sonbahar ve kış aylarında ziyaret etmek daha iyi bir fikir olabilir.

Şimdi Roboair’den ucuz Adana uçak biletini al ve Adana macerasına başla. İşte sana Adana’da en sevdiğimiz tarihi yerlerden bazıları:

Adana Ulu Camii

Memluk, Selçuklu ve Osmanlı esintileri taşıyan bu cami, 16 yüzyıldan bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor. Caminin mimarisi ve süslemeleri gerçekten büyüleyici, mavi çinileri mutlaka görmelisin. Cami kompleksinin içinde ayrıca bir medrese, ve şair Ziya Paşa’nın mezarının bulunduğu bir türbe bulunuyor.

Saint Paul Kilisesi (Bebekli Kilise)

1870 yılında Ermeni Apostolik Kilisesi olarak inşa edilen kilisenin tepesinde 2,5 metre uzunluğunda bronz bir Meryem Ana heykeli bulunuyor. Kilise hala faaliyette ve Adana’daki Katolik ve Ortodoks cemaatlerine hizmet veriyor.

Taşköprü

Dünyanın en eski köprülerinden biri olan Taşköprü, Roma İmparatoru Hadrian tarafından yaptırılmış. Seyhan Nehri’nin iki yakasını birbirine bağlaması açısından önemli olan bu köprü bugün hala kullanılıyor.

Kapıkaya Kanyonu

Doğa yürüyüşlerini seviyorsan, tektonik plakaların oluşturduğu bu kanyondaki manzaraya bayılacaksın. Bu kanyondaki ünlü Varda Köprüsü, Bağdat Demiryolu’nun bir parçasıydı ve Osmanlı döneminde Alman mühendisler tarafından inşa edilmişti.

Şar (Komana) Antik Kenti

Bu antik kent, bir zamanlar Kizzuwatna ve Hitit medeniyetlerinin dini merkeziydi. Daha sonra Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde yerleşim yeri oldu. Amfitiyatroyu ve Kırık Kilise’yi ziyaret etmeyi sakın unutma.

Anavarza Kalesi

Anavarza Antik Kenti’ni koruma amacıyla inşa edilen Anavarza Kalesi Roma İmparatorluğu’ndan Haçlılara ve Kilikya Ermeni Krallığı’na kadar birçok kez el değiştirdi. Bazilika da dahil olmak üzere kaleden kalanların çoğu Ermeni dönemine ait. Buradaki manzaradan Yılankale gibi çevre kaleleri de görebilirsin.

Yılan Kale (Şahmaran Kalesi)

Toros Dağları’nda yüksek bir konumda bulunan bu kale, asla unutamayacağın bir manzara sunuyor. 11. yüzyılda inşa edilen bu kale ile ilgili çok sayıda masal ve efsane var. Tam olarak ne amaçla yapıldığı hala bilinmese de İpek Yolu üzerinde olması ve Büyük İskender’in fethettiği topraklar üzerinde bulunması sebebiyle savunma amacıyla kullanıldığı düşünülüyor.