Dünyadaki Yemek Kursları

Nasıl Yemek Yapılır

Dünyadaki Yemek Kursları

Bazı insanlar mutfakta vakit geçirmeye bayılır. Yeni tarifler denemeyi ve yeni lezzetler tatmayı severler. Sen de onlardan biri misin? Cevabın evetse doğru yerdesin. Robo senin için mükemmel bir tatil etkinliği buldu! Dünyanın dört bir yanındaki bu yemek kurslarına bir göz at ve seyahatini unutulmaz hale getir.

L’Ecole de Cuisine Alain Ducasse, Paris, Fransa

Fransız mutfağını keşfetmek için ünlü Michelin yıldızlı şef Alain Ducasse tarafından kurulan bir okuldan daha iyi bir yer olabilir mi? Bu okul mutfağa yeni giren öğrencileri de memnuniyetle karşılıyor fakat yine de öncelikle Ducasse’nin yemek kitaplarında bulunan ıstakoz bilyon ve biber ve limonla kavrulmuş kerevit gibi tarifleri deneyip gitmende fayda var. 

Guilano Hazan’s Northern Italy Cooking School, Verona, İtalya

Şef, yemek kitabı yazarı ve İtalyan mutfağının duayeni Marcella Hazan’ın oğlu olan Giuliano Hazan, öğrencilere ev yapımı makarna, risotto, köfte gibi İtalyan yemeklerinin nasıl yapıldığını öğreten kapsamlı bir yemek ve şarap kursu sunuyor. Dersler, kuzey İtalya’nın sarp bölgesinin kalbinde, lüks bir şekilde döşenmiş 16. yüzyıldan kalma bir villada yapılıyor.

Catacurian, Katalonya, İspanya

Barselona’nın 160 km güneybatısında bulunan bir bölge olan El Priorat’ta bulunan bu aşçılık okulu, kömürde ızgara et, paella, Siurana zeytinyağı ve Montsant şarapları gibi bölgesel spesiyaliteler üzerine çeşitli atölye çalışmaları sunuyor.

Tokyo Sushi Akademisi, Tokyo, Japonya

Öğrenciler, Tokyo’daki bu mutfak enstitüsünde ünlü Michelin yıldızlı şef Jiro ile suni hayallerini gerçekleştirebilir. Ziyaretçilerin çoğu 90 dakikalık “kendi sunini kendin yap” temalı atölyeye katılıyor. Ancak daha fazla zamanın ve merakın varsa 4 ya da 8 haftalık suni kurslarını da tercih edebilirsin.

James St. Cooking School, Brisbane, Avustralya

Brisbane’deki James St. Aşçılık Okulu, en iyi şeflerini tekniklerini sergiledikleri, ardından da küçük ekiplerle uygulamalı çalışmaların yapıldığı 3 saatlik atölyeler sunuyor. Atölyenin sonunda hazırlanan yemekler katılımcılar arasında paylaşılıyor. Yapılan yemekler arasında modern Avustralya yemeklerinden, et yemeklerine kadar çeşitlilik bulunuyor.

Sazon, San Miguel de Allende, Meksika

Bir pazar turu için Petit Four Patisserie and Confiserie’nin sahibi Şef Paco’ya katıl. 18. yüzyıldan kalma binasında salsa verde, guacamole, chilaquiles ve Meksika’nın ünlü bira kokteyli michelada yapmanın tekniklerini öğren.

Casa Luna Cooking School, Bali, Endonezya

Bali’nin en iyi aşçılık okulularından biri olan Ubud’daki Casa Luna Aşçılık Okulu, öğrencilere geleneksel Bali yemeklerinin nasıl yapılacağını, yemeklerin Bali kültüründeki önemini ve bitki ve baharatların nasıl kullanılacağını öğretiyor. Katılımcılar, dersin sonunda ebegümeci çayı veya pirinç şarabı ile servis edilen muhteşem yemekleri tadarlar.

Beit Sitti Cooking School, Amman, Ürdün

Amman’ın en eski mahallelerinden birinde bulunan Beit Sitti Aşçılık Okulu, onlarca yıllık mutfak bilgisini paylaşan yerel kadınlarla oluşturulmuş bir sosyal girişim. Felafel, ouzisurar, ucubehoudjaj, tabbouleh ve kibbeh gibi lezzetleri öğreten okulunun isminin anlamı “Büyükannenin Evi” ve üç kız kardeş tarafından kurulmuş. 

Magnolia Bakery, New York, ABD

Farklı şubeleri de bulunan Manhattan’daki Upper West Side şubesi, hevesli kek severlere süsleme dersi veriyor. Her ders bir buçuk saat sürüyor ve bir temaya sahip. Katılımcılar küçük kekler yapmayı ve bunları süslemeyi öğreniyor. İşin en güzel sonunda katılımcılar ders sonunda eve 6’şar kek ya da bir pastayla dönüyor!

Traveling Spoon, Tüm Dünya

Traveling Spoon gezginler için yerel yemek pişirme deneyimleri sağlayan bir uygulama. Yerel pazarları ziyaret etmeyi de içeren bu kurslarda öğrenciler yerel aşçıların evinde ağırlanıyor. Christina’nın Atina’daki evinde yufka açarken, Hong Kong’daki Grace sana ailesinden öğrendiği soya soslu kızarmış tavuk tarifini öğretebilir.

68 ülkede faaliyet gösteren bu uygulamadaki şehir sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Şimdi gideceğin yeri seç, Roboair’den uçak biletini al ve lezzet dolu bir tatile hazır ol!