Urla Enginar Festivali

Ucuz Uçak Bileti Izmir

Urla Enginar Festivali

Hiçbir şeyi ayırt etmeden yemek yemeyi sever misin? Peki deniz-kum-güneş üçlüsünü? Cevabın evetse, işte sana asla hayır diyemeyeceğin bir festival!

İzmir’in ilçesi olan Urla, sakız enginarıyla ünlü. İzmir, Türkiye’nin en çok enginar yetişen ili, Urla ise ilçesi. Öyle ki, son birkaç yıldır İzmir’de düzenlenmeye başlanan Uluslararası Urla Enginar Festivali zamanında bölgeye yerli ve yabancı, yoğun bir turist akını oluyor. İzmir hava durumu çoğunlukla güneşli olan bir şehir, bu yüzden yanında şapka götürmeyi sakın unutma!

Enginar öyle sıradan bir sebze değil. Hikayesi var. Efsanelere göre Zeus, güzelliği dillere destan olan Cynara isimli bir kıza aşık olmuş. Onunla birlikte yaşaması için kızı Olimpos’a götürmüş. Cynara başlarda halinden memnun olsa da zamanla eski yaşamını özlemeye başlamış ve gizlice evine dönmüş. Bunu öğrenen Zeus çok sinirlenmiş ve kızı bir bitkiye çevirerek yeryüzüne fırlatmış. İşte bu bitki enginar, Latince ismi ise Cynara Scolymus…

Peki bu festivalde neler yapılıyor? Burada ne yenir, ne içilir?

Enginara dair her şeyi bulabileceğin bu festival, her sene Nisan ayının sonunda düzenleniyor. Enginardan yapılan her türlü yemek tadımları, enginar temalı hediyelik eşyalar ve tekstil ürünlerini burada bulabilirsin. Yemek pişirme konusunda ilgiliysen, bu festivalde yerli ve yabancı şeflerin düzenlediği mutfak atölyeleri tam sana göre. Ayrıca sanat atölyeleri ve konserler de düzenleniyor.

Nisan ayı yaklaşırken festival için hazırlık yapmaya başla. Kalacağın yeri ayarla, önceden açıklanan etkinlik takviminden katılacağın atölyeleri seç ve Roboair’e gel. Senin için en ucuz İzmir uçak biletini burada bulabilirsin.