Londra'da Görülecek Yerler

Londra'da Gezilecek Yerler

Londra'da Görülecek Yerler

Londra 24 saat yaşayan, gezginlere bir çok alternatif sunan, canlı bir şehir. Bu şehir, herkesin kendine göre eğlenceli bulabileceği bir çok yer barındırıyor. Robo senin için Londra’da gezilecek yerler listesi hazırladı. Yolculuğundan önce mutlaka not almayı unutma. Hazırsan başlayalım!


British Museum


British Museum yalnızca Londra’da değil, dünya çapında oldukça önemli bir müze. Dünyanın dört bir yanından gelen müzeyi yılda yaklaşık 2 milyon kişinin gezdiği tahmin ediliyor. Roma, Mısır, Kuzey Amerika gibi uygarlıklardan ve modern dönemden eserler içeren müze, 1753 yılında kurulmuş. Giriş ücretsiz.


Worldwide Local İpucu: Vaktin kısıtlıysa, müzeye girdiğinde danışmadan müze krokisi almayı unutma. Burada her kat için hazırlanan ve mutlaka görmen gereken eserleri işaret eden “Don’t Miss” listesi bulunuyor.


Tate Modern


Uzak geçmişten ziyade daha çok modern sanatla ilgiliysen bu müze mutlaka uğraman gereken noktalardan biri. Burada Matisse, Picasso, Dali, Warhol gibi ünlü sanatçıların en ünlü eserlerini görebilirsin. Üstelik müzeyi gezmek (özel dönem sergileri haricinde) ücretsiz!


Sherlock Holmes Museum


İçinde tarihi eser barındırmamasına rağmen Londra’nın en ünlü müzelerinden birisi Sherlock Holmes Museum. Sherlock Holmes kitaplarında, dedektif Holmes’ün adresi olarak gösterilen 221B Baker Street adresinde yer alıyor. Müzede, Sherlock Holmes ve ev arkadaşı Dr. Watson’ın yaşadığı evi görebilir, hikayelerde geçen karakterlerin balmumu heykelleriyle karşılaşabilirsin. Gezinin ardından, evin altında bulunan hediyelik dükkanında alışveriş yapabilirsin.


London Eye


New York için Özgürlük Anıtı, Paris için Eiffel Kulesi ne anlama geliyorsa Londra için de London Eye o anlama geliyor. Londra denince Big Ben ve Kraliçe Elizabeth’in ardından akla ilk gelen simgelerden bir tanesi de London Eye. Aslında çok eski bir tarihe de sahip değil, 1999 yılında inşa edilen London Eye, Millennium Wheel olarak da biliniyor. 135 metre yüksekliği ve 120 metre çapıyla Avrupa’nın en büyük dönme dolabı ünvanını da elinde tutuyor. Dönme dolabın kapsüllerinde bir turu tamamlamak, yaklaşık yarım saat sürüyor. Bu sırada çevredeki yapıları anlatan rehberlik hizmeti de var.


The London Dungeon


Londra’da her kesime uygun bir eğlence var, burası da korku severler için tasarlanmış. Tüyler ürperten hikayeler, şehir efsaneleri, hatta gerçekten yaşanmış olayları burada çeşitli etkinlikler ve şovlar eşliğinde izleyebilirsin. The London Dungeon’da Karındeşen Jack’ten Sweeney Todd’a kadar tarihin en ünlü korku karakterini görebilirsin.


Hyde Park


Gezmekten yorulduysan ve dinlenmeye ihtiyaç duyuyorsan otele dönmek yerine meşhur Hyde Park’a gitmeye ne dersin? 142 hektarlık alana yayılan bu yeşil alan, aslında kraliyet ailesine ait bir alan. İlk kez 8. Henry tarafından 1536 yılında kullanıma açılmış ve saray sakinlerinin geyik avı için kullanılmış. 1. James zamanında ise elit kesim kullanmaya başlamış. 1637 yılında yani 1. Charles döneminde tüm halkın kullanımına açılmış, o zamandan beri de hem turistlerin hem de Londra sakinlerinin severek ziyaret ettiği bir yeşil alan. Bu parkta, zaman zaman Rolling Stones, Bon Jovi gibi büyük isimlerin konser verdiği bir konser alanı da bulunuyor.


Harrods


Harrods, alışverişkoliklerin mabedi sayılabilecek bir yer, İngiltere Kraliçesi bile buradan alışveriş yapıyor! 1903 yılında açılan alışveriş merkezinde 7 kat ve 330 adet mağaza bulunuyor. Her türlü ürünü bulabileceğin Harrods’ta lüks alışverişe dair ne varsa, bulabilirsin. Alışveriş yapmayacaksan bile burayı mutlaka gezmelisin!


Hemen Roboair’den en uygun Londra uçak biletini al ve Londra otelleri içinden seçtiğin birine rezervasyon yaptır. Emin ol, harika bir Londra turu seni bekliyor!