Kışın Gidilecek Yerler

En Güzel Kış Destinasyonları

Kışın Gidilecek Yerler

Bazı yerler, farklı zamanlarda farklı duygular uyandırabilir, farklı güzellikler barındırabilir. Gezmek için gittiğin bir şehir gündüz vakti cıvıl cıvılken, hava karardıktan sonra sakinleşir, sadece orayı gezen kişiye kalır… İşte bu yüzden Robo senin için harika bir liste hazırladı. Bu listedeki yerlere daha önce gitmiş olsan bile, karlarla kaplıyken bir kez daha görmelisin! Haydi başlayalım!

Hallstatt, Avusturya

Listenin en başında tabii ki Hallstatt var. Göl kenarındaki bu minik ve sevimli köy, UNESCO dünya mirası listesinde yerini almış. Sislerle kaplı Alp Dağları’nın arasındaki bu masalsı köy o kadar beğeniliyor ki, Çin’deki Huizhou şehrinde Hallstatt Köyü’nün aynısı yaptırılmış.

Jigokudani Maymun Parkı, Japonya

“Cehennem Vadisi” anlamına gelen Jigokudani’ye bu ismin veriliş nedeni, kayalıklarla dolu ormandaki donmuş zeminden çıkan kaynar su. Kış aylarında bu suları ziyaret eden maymunlar gün boyu burada keyif yaparak harika bir görüntü oluşturuyorlar. 

Robo’nun Önerisi: Bu parkın nasıl bir yer olduğu konusunda daha fazla fikir edinmek istersen “Baraka” belgeseline bir göz at.

Neuschwanstein Şatosu, Almanya

Neo-romantizm ve Gotik mimarinin etkisiyle inşa edilmiş bu şatoyu karlar altında gördüğünde güzelliğine inanamayacaksın ve kendini Uyuyan Güzel’in şatosu nda hissedeceksin.

Laponya, Finlandiya

Kışın masal diyarına dönen yerlerden bahsederken Laponya’yı es geçmek olmaz… Noel Baba kasabası, Kuzey Işıkları ve harika kış manzaraları denince akla ilk gelen yer burası. 

Robo’nun Önerisi: İsmini denizdeki buzları kırarak ilerlemesinden alan Icebreaker gemisinin turuna katıl. Burada giyeceğin özel kıyafetlerle denize girip yüzme deneyimini mutlaka yaşa! Merak etme, üstündeki özel kıyafet sayesinde soğuğu asla hissetmeyeceksin.

Harbin, Çin Halk Cumhuriyeti

Doğu’nun St. Petersburg’u olarak anılan Harbin, Rus ve Avrupa etkisi altındaki mimarisi ile seni büyüyecek. Şehrin ana caddesi olan Zhong Yang’da yürürken kendini mimari müzede geziyormuş gibi hissedebilirsin. 

Robo’nun Önerisi: 1985 yılından beri düzenlenen Harbin Uluslararası Buz ve Kar Heykel Festivali 5 Ocak’ta başlıyor ve yaklaşık 1 ay sürüyor. Mutlaka görmelisin!

Bled Gölü, Slovenya

Her mevsim güzel olan Bled gölü kışın bir başka güzel! Bled Gölü üzerinde yürüyüş, botlarla göl gezisi ve Bled Kalesi ziyareti buranın yapılması gerekenlerinden. 

Robo’nun Önerisi: Tatiline Bled Gölü’nün yakınında bulunan Triglav Ulusal Parkı’ndaki kayak merkezinde devam edebilirsin. 

Zakopane, Polonya

Tatra Dağı yamaçlarına kurulmuş olan Zakopane, 1929’dan beri 3 kez Dünya Kayak Şampiyonası’na ev sahipliği yapmış. Uygun fiyatlı ve nostaljik şehrin eski ahşap evleri ve taş sokakları karlarla kaplanınca inanılmaz güzel bir görüntü ortaya çıkıyor.

Tallinn, Estonya

Evet, Tallinn kışın gerçekten soğuk oluyor ama kesinlikle görmeye değer! Tallinn’in karlarla kaplı sokaklarında gezerken kendini zamanda yolculuk yapıp Orta Çağ’da bulmuş gibi hissedeceksin.

Robo’nun Önerisi: Çok üşüdüğünü hissedersen, hemen yiyecek dükkanlarından birine bir ve ev yapımı sıcacık çorbalarla kendini ısıt!

Plitvice Milli Parkı, Hırvatistan

Bahar ve yaz aylarında gezginlerin uğrak noktası olan Plitvice Milli Parkı, kışın bambaşka bir kimliğe ve güzelliğe bürünüyor. Parkın içinde ki Büyük Şelale’yi kışın donmuş halde görmelisin!

Robo’nun Önerisi: Plitvice Milli Parkı oldukça büyük bir park olduğu için burayı gezmek için bir gün yeterli değil. Bu yüzden bir gece konaklamayı tercih edebilirsin.

Svalbard, Norveç

Norveç’in kuzeyinde bulunan Svalbard Adası, Aurora Borealis de denen Kuzey Işıkları’nı izleyebileceğin en güzel yerlerden biri. 

Robo’nun Önerisi: Kuzey Kutbu’na oldukça yakın olacağın için havanın ne kadar soğuk olacağını tahmin etmek çok da zor olmasa gerek. Gelirken yanında uygun kıyafetler getirdiğinden emin ol!

Tüm bu ülkelere, her mevsim gitmek için en ucuz uçak biletini bulabileceğin Roboair’e bakmayı unutma!