Holi Festivali

Ucuz Uçak Bileti Hindistan

Holi Festivali

Dünyanın tüm gezginleri hayatları boyunca en azından bir kez bu festivali deneyimlemeli! Holi Fest, dünyanın en renkli festivali, unutulmaz bir deneyim ve tüm boyalar temizlendikten sonra yüzünde kocaman bir gülümseme bırakacak.

Yerel İpucu: Hayatının kötü ya da sıkıcı bir döneminden geçiyorsan, seyahat etmekten yorulduysan ya da farklı bir deneyim peşindeysen gitmen gereken yer kesinlikle Holi Fest. Çünkü bu festival aşkı, ilkbaharı ve yeni başlangıçları kutluyor! Bu festivaldeki neşe ve mutluluk o kadar bulaşıcı ki, kayıtsız kalman imkansız.

Bu festivalde parti yapmak istiyorsan hiçbir sebebe ihtiyacın yok. Çünkü Holi Fest’te acı çeken azizlerin ağır heykellerini taşımak yerine renk bulutlarıyla dolu bir ortamda dans var.

İlginçtir ki bu kadar neşeli bir festivalin arkasında oldukça karanlık ve ölümle ilişkili bir efsane var. Bu efsane iyiyle kötünün savaşını anlatıyor.

Hikayeye göre ismi “altın giyinmiş” anlamına gelen Kral Hiranyakashipu’nun 5 özel gücü vardı bu yüzden yenilmez kabul ediliyordu. Buna göre ne bir insan ne de hayvan tarafından, ne içerde ne dışarda, ne gündüz ne gece, ne mermi ne elde tutulan bir silahla, karada, suda ya da havada öldürülemezdi. Bu yüzden Hiranyakashipu Tanrı olduğuna inanmaya başladı ve ülkedeki herkesin ona tapınmasını emretti.Fakat kendi oğlu Prahlada Vişnu’ya tapınıyordu ve babasına karşı çıktı. Kral bu yüzden oğlunu öldürmeye çalıştı fakat Prahlada, Vişnu’nun doğaüstü güçleri tarafından korunuyordu. Sonunda Vişnu, yarı insan-yarı aslan formundaki Narasimha şekline büründü ve Hiranyakashipu’yu kapı eşliğinde kucağına oturttu. Ardından aslan pençeleriyle onu öldürdü. Bu efsane, kendi oğlunu öldürmeye çalışan kral gitmiş olsa da iyiliğin ve kötülük savaşının devam ettiğini vurgular. 

Bugün ise Holi Fest bir araya gelmek, eğlenmek, gülmek ve affetmek için kutlanan bir gün. İki gün süren renk savaşı da iki günlük baharı, aşkı, canlanmayı ve yenilemeyi simgeliyor.

Holi Fest, simgesel olarak “şeytanın yakılması” için ateşin etrafında bir araya gelenlerin kötülüklerin de kül olması dilekleriyle ettikleri dualar ile başlıyor. O gece yaklaşık olarak 30 bin adet ateşin yakıldığı tahmin ediliyor. Ateşi yakmak aynı zamanda yeni yılın başlangıcını işaret ediyor, kopmuş ilişkileri sıfırlamak ve küslüklerin bitmesi için yeni fırsatlar sunuyor, negatif enerjileri sıfırlıyor. Bu temizlik yapıldıktan sonra artık kirlenme zamanı geliyor, ama renklerle!

Ertesi sabah renklerin savaşı başlıyor. Bu savaşa kadın-erkek, genç-yaşlı, zengin-fakir herkes katılıyor. Kast ayrımı yok. Hatta bir söylentiye göre sömürge döneminde imparatorun üzerine bile boya atılmasına izin verilirmiş. Fakat dikkatli ol, bu savaş sırasında güvenli bölge yok! Sokaklar, paklar, tapınakların dışı bir anda kendini rengarenk bulabileceğin yerler!

Yerel İpucu: Boya savaşında yalnızca toz boya kullanılır. Bir süre sonra ortam sürreal bir tablo gibi görünmeye başlayacak, şaşırma. Normalde kolayca yıkanabilen bitki bazlı toz boyalar kullanılsa da yine de üzerine gözden çıkardığın bir tişört giymek iyi bir fikir olabilir.

Çoğu festivalde olduğu gibi bu festivalde de müzik var. Hemen herkes bir müzik aleti taşıyor, şarkı söylüyor, dans ediyor. Hindistan cevizi, muzlu krep, kurutulmuş meyvelerle yapılmış dolmalar, süt jölesi, sütlaç gibi yiyecekler hazırlanıp yeniyor. Ayrıca kenevirden yapılan ve bhang adı verilen içki bolca tüketilir. Bhang, 3 bin yıllık bir geleceğe sahip ve hazırlanması bir sanat olarak kabul edilen bir içkidir.

Yerel İpucu: Eğer bhang’ı fazla kaçırdıysan, işte akşamdan kalmalığına yardımcı olabilecek birkaç ipucu… Öncelikle ağrı kesicilerden kesinlikle kaçınmalısın. Bunun yerine ılık bir banyo yap ya da ufak bir yürüyüşe çık. Bol bol limonlu su ve bitki çayı iç. Bunun yanı sıra lifli yiyecekler (tam tahıllı ekmek, yulaf, çilek, armut, kavun, portakal, brokoli, havuç, bezelye, fasulye, kuru yemiş, kabuklu patates gibi şeyler ye.

Bu festival zaman içinde o kadar popüler oluyor ve seviliyor ki, Hindu mirasıyla hiçbir ilgisi olmayan birçok ülke kendi Holi etkinliklerini yapmaya başladı. Artık İtalya, Polonya, Fransa, Yeni Zelanda, İrlanda, Tunus, İsviçre gibi ülkelerde de Holi Fest kutlanıyor. Bunların arasında yaklaşık 20 bin katılımcıyla düzenlenen Festival of Colors gibi festivaller de var. Ya da belirli noktalarda koşucuların üzerine boyaların yağdırıldığı renkli maratonlar da var.

Şimdi Holi Fest planı kurma zamanı! Bu festivali hangi ülkede kutlamak istediğine karar ver, Roboair’den en ucuz uçak biletini al ve hayatının en renkli festivaline hazırlanmaya başla!