Farklı Kapadokya Önerileri

Ucuz Uçak Bileti Nevşehir

Farklı Kapadokya Önerileri

Kapadokya… Türkiye’nin turistik açıdan en popüler bölgelerinden biri… Peri Bacaları, muhteşem yer altı şehirleri, balon turları, Avanos seramikleri, üzüm bağları, testi kebabı, el yapımı halılar derken burada yapılacak ve görülecek çok fazla şey var. Her ne kadar fazla turistik gibi gelse de bunların hepsini mutlaka deneyimlemelisin. Biz sana Kapadokya’da bir gezgin olarak yapabileceğin farklı alternatiflerden söz etmek istiyoruz.

İsmi, “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Kapadokya, milyonlarca yıl önce bölgedeki yanardağların püskürttüğü lavlarla meydana gelmiş. Kurak bir bölge gibi görünse de toprağın bu kadar verimli olması bundan.

1) Saç Müzesi

Evet, saç müzesi! Guinness Rekorlar Kitabı’nda, “Dünyanın En Garip Müzeleri” kategorisinde bulunan Saç Müzesi, Çömlekçiler Çarşısı’ndaki ünlü çömlek ustası Chez Galip’in dükkanında bulunuyor. Bu müzenin oldukça romantik bir hikayesi de var. 

Galip Usta’nın Fransız sevgilisi, Fransa’ya dönerken saçından bir tutam kesip duvara asmış. Ardından dükkanı ziyarete gelen kadınlar da bu geleceği devam ettirmiş. Bugün yaklaşık 16 bin adet saç tutamı barındıran müzeye saç bırakanlar arasında ünlüler de var.

Kapadokya gezinde sen de buraya uğrayıp saç tutamını bırakmayı unutma. Böylece Galip Usta’nın senede 2 kez yaptığı çekilişe katılabilirsin. Eğer kazanırsan Galip Usta ve eşi, sana 1 haftalık Kapadokya tatili hediye edecek!

2) At Gezisi

Güzel Atlar Diyarı Kapadokya’da gezmenin en harika yollarından biri kesinlikle at üzerinde! Bölgedeki yabani yılki atlarını evcilleştiren Dalton Kardeşler, bu işin uzmanı. Yurtdışında, buradakinden çok daha ünlü olan Dalton Kardeşler’in düzenlediği atlı turlara katılıp, buradaki tarihi vadileri at üzerinde deneyimleyebilirsin.

3) Kızılırmak’ta Gondol Turu

Gondol turu denince akıllara ilk gelen yer Venedik olsa da Kapadokya seyahatinde de gondol gezisi yapabilirsin. Pazar günleri hariç her gün düzenlenen bu turu yalnızca izlemekle yetinmek istemiyorsan, önceden rezervasyon yaptırman şart. Yaklaşık 15 dakika süren bu gezi de mutlaka deneyimlemen gerekenlerden.

4) Kızılçukur’da Kamp

Kapadokya, kayaların içine oyulmuş otelleriyle de meşhur. Bu otellerde konaklamak mükemmel bir deneyim fakat fiyatlar sana yüksek geldiyse değişik bir deneyime ne dersin? Göreme Açık Hava Müzesi’nin üst tarafında bulunan kampingde çadırını kur ve gündoğumunda göğe yükselen balonların muhteşem görüntüsüyle büyülen!

5) Galerie Akman’da Fotoğraf

Galerie Akman, Göreme’de bulunan bir halı dükkanı. Dekorsyonu o kadar ilgi çekici ki, dünyanın dört bir yanından insanlar fotoğraf çekmek için bu dükkana geliyor. Sen de burada bir fotoğrafın olmasını istersen, önceden rezervasyon yaptırman gerek. Fotoğraf çektirmesen bile, bu masalsı dükkanı mutlaka görmeni öneririz.

6) Vadide Dolunay Yürüyüşü

Kapadokya’ya gittiğinde ünlü vadileri mutlaka ziyaret edeceksin. Peki bu vadileri bir de daha büyüleyici bir ortamda görmeye ne dersin? Nisan-Ekim arasında her dolunay gecesinde düzenlenen turlara mutlaka katılmalısın! Akşam 20:30’da başlayan tur, gece yarısına kadar sürüyor. Fakat unutma, bu gezide oldukça yürüyeceksin, bu yüzden rahat bir spor ayakkabı giydiğinden emin ol. Yanına su ve üzerine giyecek bir şeyler almayı unutma. Yaz mevsimi bile olsa Kapadokya, geceleri serin olabiliyor. Mümkünse yanında bir el feneri ya da kafa lambası da getirebilirsin, gezi her ne kadar dolunayda yapılsa da bulutlu bir geceye denk gelirsen fenerin ışığı daha rahat hareket etmeni sağlayacaktır. Yürüyüşün devamında müzik dinletisi ve ikramlar da yapılıyor, kısacası emin ol bu deneyim asla aklından çıkmayacak!

Kapadokya’ya gitmek için uçak kullanmak en pratik seçenek. Nevşehir uçak bileti ya da Kayseri uçak bileti alarak Kapadokya'ya gidebilirsin. Kapadokya seyahati için en ucuz uçak biletini Roboair’de bulabilirsin.