Dünya Nehirler Günü

Dünyanın En Güzel Nehirleri

Dünya Nehirler Günü

Her yıl, Eylül ayının son pazar günü Dünya Nehirler Günü olarak kutlanıyor. Özellikle son yıllarda artan çevre kirliliği, kentleşme ve iklim krizi sebebiyle nehirler büyük bir tehlike altında. Dünya Nehirler Günü de 60’tan fazla ülkenin katılımıyla, bu tehlikeye dikkat çekmek adına kutlanıyor. Bu sene Dünya Nehirler Günü 26 Eylül’e denk geliyor. Robo, bu özel gün adına senin için dünyanın en önemli nehirlerini sıraladı. Hazırsan başlayalım!

Amazon Nehri, Güney Amerika

Güney Amerika’da yer alan Amazon Nehri dünyanın en uzun nehri ünvanını taşıyor. Nehrin havzası, Türkiye topraklarının yaklaşık 7 katı kadar bir alanı kaplıyor. Amazon Nehri, dünyanın en önemli tatlı su kaynaklarından bir tanesi. Kaynağını Peru’daki And Dağları’ndan alan Amazon Nehri, doğu-batı yönünde akıyor. Amazon Nehri hakkında bir ilginç bilgi ise, 65 ila 145 milyon yıl önce nehir batıdan doğuya, yani Pasifik Okyanusu’ndan başlayarak doğuya doğru akarken, And Dağları’nın yükselmesi ile nehrin yönü değişmiş. 

Nil Nehri, Mısır

Nil Nehri, Kuzeydoğu Afrika bölgesinde yer alıyor ve yaklaşık 6500 kilometre uzunluğuyla dünyanın en uzun ikinci nehri olma özelliği taşıyor. Nil Nehri’nin en ilginç özelliği ise güneyden kuzeye doğru akması, Afrika’nın büyük göllerinden başlayıp Akdeniz’e açılıyor. Nil Nehri’nin oluşturduğu üç büyük göl ise, Victoria, Beyaz ve Mavi Nil Gölü. Nil Nehri toplam 11 ülkeden geçiyor, bunlar Tanzanya, Uganda, Ruanda, Burundi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kenya, Etiyopya, Eritre, Güney Sudan, Sudan ve Mısır.

Tuna Nehri, Avrupa

Tuna Nehri, diğer adıyla Danube, Avrupa’nın en büyük ikinci nehri. Adına şarkılar yazılan bu tarihi nehir 2860 km uzunluğunda. Tuna Nehri, zamanında Avrupa’nın yerleşimi ve evriminde önemli bir rol oynamış. Nehir imparatorluklar arasında doğal bir sınır bile olmuş. Tuna nehrini 19 ülke paylaşıyor, bu da onu uluslararası bir  nehir havzası yapıyor. Nehir Almanya’nin Kara Ormanlarında başlayıp Karadeniz’e doğru akıyor.

Ganj Nehri, Hindistan

Kutsal Ganj Nehri, 2510 kilometrelik uzunluğa sahip. Hinduizm inancında kutsal sayılan nehrin Tanrıça Ganga ile arasında bir bağ olduğuna inanılıyor. Ganga tanrıçası, Ganj nehrinin ve saflığın tanrıçası. Bu inanca göre Ganj Nehri’nde belli günlerde yıkanmak, günahlardan arınma anlamına geliyor. Ayrıca ölen kişilerin külleri de Ganj Nehri’ne savruluyor.

Ren Nehri, Avrupa

Avrupa’nın en güzel nehri olarak kabul edilen Ren Nehri yaklaşık 1300 kilometre uzunluğa sahip. İsviçre Alplerinde başlayan nehir Kuzey Denizine dökülüyor.  Birçok tarihi olaya arka plan oluşturan bu nehir turistler arasında oldukça popüler. Ren Nehri, toplam 6 ülke sınırının içinden akıyor.

Yangtze Nehri, Çin

Asya kıtasının en uzun nehri olan Yangtze Nehri, Amazon ve Nil Nehri’nden sonra dünyanın en uzun üçüncü nehri olma özelliği taşıyor. Yangtze Nehri tek bir ülkeden akan en uzun nehir. Yangtze, Çince’de “uzun nehir” anlamına geliyor. Nehir üzerinde bulunan Three Gorges Barajı’nda dünyanın en büyük santrali yer alıyor. 

Neretva Nehri, Bosna Hersek

Neretva Nehri’nin en ünlü yeri 16. yüzyılda Osmanlılar tarafından inşa edilmiş Mostar Köprüsü. Her yaz temmuzun sonunda nehre atlayışlar düzenleniyor. Mostar gençlerinin köprüden atlayarak cesaret göstermeleri bir gelenek haline gelmiş durumda. Bu dönemlerde oldukça kalabalık bir turist kalabalığını kendine çekse de zümrüt yeşili nehrin güzelliğini görmek için bu kalabalığa girmeye değer!

Cano Cristales Nehri, Kolombiya

Kolombiya’nın kuzeyinde bulunan Cano Cristales Nehri en fazla 100 kilometre uzunluğa sahip olsa da kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Çünkü bu nehir dünyanın en güzel nehri olarak tanınıyor. Rengarenk olması ve kristal berraklığındaki suları, dünyanın dört bir yanından gezginleri kendisine çekiyor. Nehri rengarenk görmek için en ideal zaman Mayıs ile Kasım ayları arası. 

Şimdi Roboair’den en ucuz uçak biletini al ve bu nehirlerin bulunduğu ülkeleri ziyaret etmeye başla! Unutulmaz bir deneyimin yanı sıra tatilini ucuza getirmenin keyfini çıkar.