En Güzel Doğal Havuzlar

Yüzme İçin En Güzel Yerler

En Güzel Doğal Havuzlar

Doğal havuzlar, doğanın bir şekilde oluşturduğu su dolu deliklere verilen isim. Nehirlerde, akarsularda, derelerde, şelalelerde ve volkanik aktivitenin olduğu her yerde bulunabiliyorlar. Sıcak bir yaz gününde veya uzun bir yürüyüşün ardından, serinlemek için harika bir yol! Robo senin için dünyadaki doğal havuzların bir listesini yaptı. Hazırsan başlayalım!

Havasu Şelaleleri - Havasupai Koruma Alanı, Arizona, ABD

Havasu, ünlü Büyük Kanyon’un yakınlarında bulunuyor. Büyük Kanyon’un kızıl renkteki kayalarının arasında, turkuaz sularıyla ilginç ve güzel bir görüntü oluşturuyor. Suyun renginin bu kadar mavi olmasının nedeni, suyun zengin kalsiyum karbonat ve magnezyum mineralleri içermesi.

Havasupai, Kızılderili dilinde “mavi-yeşil suların insanları” anlamına geliyor. Kabile 800 yıldan fazla bir süredir bu civarda yaşıyor, bugün hala burada yaşayan, çiftçilik ve turizmle hayatlarını sürdüren 600 üyesi var. Bu insanlar tarafından bölge kutsal kabul ediliyor.

Şelalelere ulaşabilmek için yaklaşık 16 kilometrelik bir yürüyüş yapman gerekiyor. Yürüyüş sırasında bazı ıslak alanlardan ve diz boyu sulardan geçmen gerekecek, bu yüzden su geçirmeyen veya hızlı kuruyan bir ayakkabı giydiğinden emin olmalısın.Bu kadar yürüyüş senin için fazlaysa, dilersen at ya da katırlara binerek de şelalelere ulaşman mümkün. Ayrıca bölgenin bir diğer güzel tarafı da turist kalabalığıyla dolu olmaması.

Ik Kil Obruğu, Yucatan, Meksika

Bir mağaranın tavanının çökmesi sonucu oluşan alanda şimdi yüzerken güneşi ve gökyüzünü görebileceğin doğal bir pencere bulunuyor. Bölgedeki diğer obruklardan ayrılmasının en büyük sebebi de bu.

Bu obruk, bir zamanlar Maya kralları tarafından kullanılıyordu. Buranın kutsal bir yer olduğuna inanıyorlardı ve sık sık dini törenler yapıyorlardı.

Ik Kil Obruğu, araçla Valladolid şehrine 30 dakikalık, Cancun’a birkaç saatlik mesafede bulunuyor. Doğal havuz, deniz seviyesinin 25 metre altında, suya ulaşmak için kireçtaşına oyulmuş bir merdivenden iniliyor. Muhteşem görüntüler elde etmek için yanında bir sualtı kamerası getirmeyi unutma!

Queens Bath, Kauai, Hawaii

Buraya Queens Bath denmesinin sebebi bir zamanlar yalnızca İngiliz kraliyet ailesinin kullanımına açık olması.

Bu doğal havuza yaklaşık 25 dakika yürüyüşün ardından ulaşabilirsin. Hawaii, volkanik aktiviteler sonucu oluşmuş bir adalar topluluğu, Queens Bath da aynı şekilde volkanik aktivite sonucu oluşmuş. Burada 2 tane doğal havuz bulunuyor, gerçekten iyi bir yüzücü değilsen ikisini es geçmen iyi bir fikir olabilir çünkü gelgitler sebebiyle sakin sularla karşılaşmak pek mümkün olmuyor. Üçüncü havuz ise etrafı çevrili olduğu için daha aile dostu. Bu havuzlardan çevrede yüzen kaplumbağaları ve muhteşem manzarayı da görebilirsin.

Hangi havuza girersen gir, dikkatli ol ve çevredeki uyarı tabelalarını mutlaka dikkate al. Yaz aylarında sabah saatleri bu havuzların en sakin olan zamanı. Kış aylarında akıntılar ve dalgalar sebebiyle burada yüzmek tehlikeli bir hal alıyor. Zaten devlet, güvenlik amacıyla kışın bu havuzları ziyarete kapatıyor.

To Sua Okyanus Çukuru, Lotofoga, Samoa

To Sua, Upolu Adası’nın güney kıyısındaki Lotofago köyünde bulunan bir doğal havuz. Burası da volkanik aktivite sonucunda oluşmuş, çevresi değişik şekilli kayalarla çevrili.

To Sua, “dev yüzme deliği” anlamına geliyor. Yaklaşık 30 metre derinliği ile listedeki en derin doğal havuzlardan bir tanesi. Büyük havuz, su altı mağaraları ile okyanusa bağlı olduğu için tuzlu suya sahip.

Burada yüzmek için dikkat etmen gereken nokta, kapalı bir doğal havuz olmasına rağmen yine de gelgitlerden etkileniyor. Bu gelgitler zaman zaman güçlü olabiliyor bu yüzden güvenlik için havuzun üzerinde tutunabileceğin bir ip var. Yine de bu havuza girdiğinde berrak sular ve rengarenk tropikal balıklar seni büyüleyecek. 

Pamukkale, Denizli, Türkiye

Pamukkale adından da anlayabileceğin gibi sanki pamuktan oluşmuş görüntüye sahip! Ayrıca UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunuyor.

Doğal olarak oluşmuş basamaklı havuzları kalsiyum sebebiyle bembeyaz görünüyor. Buradaki suyun sıcaklığı sabit olarak 35 derece.

Pamukkale, turistler tarafından oldukça ilgi gören bir yer bu yüzden erken saatlerde gitmek iyi bir fikir olabilir. Dikkat etmen gereken bir diğer nokta ise havuzlara ayakkabı ile girmek yasak, bu yüzden ayakkabılarını koymak için bir çanta getirmeyi unutma.

Bölgede havuzların dışında ziyaret edebileceğin bir de antik kent bulunuyor. Ayrıca bir de ufak bir ücret karşılığı girebileceğin Kleopatra Havuzu bulunuyor. İddialara göre bu havuz Marc Anthony’den Kleopatra’ya bir hediyeydi. Buradaki antik sütunlar bir deprem sonucu çökmüş ve havuzun içine düşmüş, o zamandan beri de aynı yerde duruyor!

Madison Blue Spring Eyalet Parkı, Florida, ABD

Madison Blue Spring Eyalet Parkı, yüzme ve mağara dalışı için oldukça popüler bir yer. Florida, Orange City’de bulunan parktaki doğal havuz, ABD’deki en güzel 1. doğal havuz seçilmiş. Yaklaşık 25 metre genişliğinde ve 7,5 metre derinliğe sahip. 

Withlacoochee Nehri ile kaynaşan havuzun suları turkuaz renginde, çevresi ise ormanla ve çam ağaçlarıyla çevrili. Bölge aynı zamanda piknik, tüplü dalış, yürüyüş ve vahşi yaşamı izlemek için de ideal. Dünyanın dört bir yanından mağara dalgıçları, su altı mağaralarını keşfetmek için buraya geliyor. Çünkü buradaki mağaralarda oldukça eşsiz balık türlerine rastlamak olası.

Purcaraccia Kanyonu, Korsika, Fransa

Dağlardan gelen kaynak suyuyla beslenen bir dizi doğal havuzun keyfini çıkar! Kaynak suyu biraz soğuk olabiliyor, bu yüzden soğuk suyu sevmiyorsan sıcak bir yaz gününde girmeyi deneyebilirsin. Burada ayrıca bir de doğal havuzları besleyen şelale bulunuyor. Ayrıca bu havuzlara kayarak girebileceğin ve tamamen doğal yollarla oluşmuş kaya kaydırakları da var!

Bu havuzlara ulaşmak pek kolay değil, yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüşü göze alman gerek. Bu yol zaman zaman darlaşabiliyor ve çoğu zaman dik. Uygun yürüyüş ayakkabılarını giymezsen, havuzlara ulaşmak seni oldukça zorlayabilir.

Yerel İpucu: Yoluna çıkan ilk havuzda hemen durma ve yola devam et. Çünkü burada görülecek çok şey var!

Porto Moniz, Madeira, Portekiz

Porto Moniz, dağlar ve Atlantik Okyanusu ile çevrili şirin bir kasaba. Madeira Adaları asla çok sıcak ya da çok soğuk olmaz bu yüzden plajın tadını her zaman çıkarabilirsin.

Porto Moniz, bölgenin sunduğu en ünlü doğal havuzlardan bazılarına sahip. Bu havuzlar, volkanik aktivitelerin oluşturduğu deliklerin gelgitlerle dolması sonucu oluşmuş.

Burada iki set doğal havuz var, Ilheu Mole adalarına bakanlar ve Lido havuzları. Lido havuzları daha kontrollü bir ortam olduğundan ve görevli bir cankurtaran bulundurmasından dolayı daha güvenli. Ilheu Mole adalarına bakan havuzlar ise tamamen el değmemiş durumda, bu yüzden keskin kayalara ve kaygan yüzeylere dikkat etmelisin. Doğal havuzlarda yüzmenin yanı sıra kürek de çekebilirsin.

Şimdi Roboair’den en ucuz uçak biletini al ve bu havuzların her birini ziyaret etmeye başla. İyi yolculuklar!