Ankara'da Gezilecek Yerler

Ankara Uçak Bileti

Ankara'da Gezilecek Yerler

Stratejik konumu sebebiyle 1923’ten bu yana Türkiye’nin başkenti olan Ankara, ülkenin ikinci büyük şehri. Sembolik hayvanı, yünü sebebiyle çok sevilen Ankara keçisi. Ankara çok önemli bir şehir, çünkü burası Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı yer. Hemen Roboair’den Ankara uçak bileti al ve senin için önerdiğimiz yerleri ziyaret et.

Anıtkabir

Türkiye’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarı olan Anıtkabir, mutlaka ziyaret etmen gereken bir yer. Atatürk’ün soyadı kendisine millet tarafından, soyadı kanunu çıkarıldıktan sonra verildi.

Anır mezarın bulunduğu tepe, şehrin her yerinden görülebildiği için özellikle seçilmiş. Mezar bölümüne iki tarafı aslan heykelleriyle çevrili Aslanlı Yol’u yürüdükten sonra ulaşabilirsin. Bu yolun parçalı taş olarak yapılmasının sebebinin, yolda yürüyenlerin adımlarını izlemek için başlarını yere indirerek, mezar kısmına saygıyla girmelerini sağlamak için olduğu söyleniyor. Türkiye tarihinin en önemi yapılarından biri olduğu için Anıtkabir’i mutlaka ziyaret etmelisin.

Ankara Kalesi

Burası Ankara’nın eski şehir kısmı. Kalenin yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte 622 yılında Persler tarafından yıkıldığı biliniyor. Birçok farklı medeniyetin kalıntılarının üzerine inşa edilmiş olan Ankara Kalesi, tüm şehri gören bir tepe üzerinde yer alıyor. Kaleden çıktığında çevredeki mahalleyi de gezmeyi unutma, el yapımı ilginç ürünler bulabileceğin dükkanlar var.

Ankara Palas Oteli

Devlet adamlarının, büyükelçilerin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin misafirleri için yapılan ilk otel burası. Bugün hala aynı amaçla kullanılıyor. 1928’de tamamlanan bina, Türk Ulusal Mimarisi’nin izlerini yansıtıyor. Bina, şu anda Kurtuluş Savaşı Müzesi’ne ev sahipliği yapan Birinci Büyük Millet Meclisi binasının hemen karşısında yer alıyor. İstersen otel binasını ziyaret edebilirsin.

Ankara Etnografya Müzesi

Daha müzeye girmeden bu binaya bayılacaksın. Türk Milletlerine adanan bu müzede antik silahlar, evlilik töreni kıyafetleri, eski çatal bıçak takımları ve daha fazlası sergileniyor. Müze aynı zamanda erken Anadolu yaşamı ve gelişimi hakkında fikir veriyor.

Eymir Gölü

Şehrin sadece 30 dakika uzağında, çam ağaçlarıyla çevrili bir göl… Çevrede gezinmek için bir bisiklet ve gölde kürek çekmek için bir kano kiralayabilirsin. Gezintinin ardından acıktıysan çevrede harika deniz ürünleri tadabileceğin restoranlar bulunuyor. İşte sana mükemmel bir Pazar günü aktivitesi!

Beypazarı

Beypazarı, Ankara’nın hemen dışında yer alan küçük bir Osmanlı köyü. Buraya gelenler genellikle pazar alışverişi yapmayı seviyorlar. Beypazarı havucuyla meşhur, bu yüzden burada dolanırken taze sıkılmış havuç suyunu yudumlamayı unutma. Çevre dükkanlarda bolca el yapımı takı bulabilirsin, içlerinden çok güzel örnekler çıkabiliyor bu yüzden göz atmayı sakın atlama. Beypazarı, genel olarak sana otantik bir Türk deneyimi yaşatacak şirin bir köy.

Pirinç Han

Eskiden bir Osmanlı alışveriş merkezi nasıl görünüyordu merak edersen Pirinç Han’a git. El yapımı ürünler, küçük hediyelik eşyalar, şapka atölyeleri, mücevher galerileri ve daha bir çok ürün satan küçük mağaza burada. Tarihi ve nostaljik bir havada alışveriş yapabileceğin Pirinç Han seni zaman yolculuğuna çıkaracak.

Birinci Büyük Millet Meclisi (Kurtuluş Savaşı Müzesi) ve İkinci Büyük Millet Meclisi

İlk Büyük Millet Meclisi binası inşa edildikten sonra zaman içinde tüm faaliyeti barındıracak kadar büyük olmadığına karar verildi ve ikincisi inşa edildi. Bu binalar Türk halkı için büyük önem taşıyor çünkü günümüz Türkiye’sinin, Atatürk ilke ve reformları üzerine inşa edildiği yer burası. Bunlar aynı zamanda Türkiye’nin laik bir demokrasiye evet dediği binalar.