Dünyanın En Güçlü Kadınları

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Dünyanın En Güçlü Kadınları

8 Mart Dünya Kadınlar Günü… Son zamanlarda tıpkı Sevgililer Günü gibi romantik hislerle kadınlara alınan çeşitli hediyelerle kutlansa da aslında bu özel günün altında yatan hikaye oldukça üzücü.

8 Mart 1857 yılında New York’taki bir tekstil fabrikasındaki yaklaşık 40 bin kadın işçi eşit şartlarda çalışmak için grev yapmaya başladılar. Polisin işçilere saldırması sonucu işçiler fabrikaya kilitlendi. Tam o sırada fabrikada yangın çıktı ve kapıya kurulan barikat sebebiyle kadın işçiler kaçamayarak feci şekilde can verdi. İşçilerin cenaze törenine yaklaşık olarak 10 bin kişi katıldı. 16 Aralık 1977 yılına gelindiğinde ise Birleşmiş Milletler 8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etti.

Robo’nun Önerisi: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde annen/sevgilin/karın/kız kardeşin ya da hayatındaki herhangi bir kadını kutlamak istiyorsan, onlara çiçek ya da reklamlarda gösterildiği gibi takı, mutfak aleti vs. gibi bir hediye almak yerine gerçekten içten bir şekilde takdir edip, senin hayatına kattığı değer için teşekkür etmen çok daha güzel ve anlamlı bir hediye olacaktır.

2020 Yılının En Güçlü Kadınları

Forbes dergisi, her sene dünyanın en güçlü 100 kadınını seçip yayınlıyor. 2021 yılının sıralaması henüz belli olmadı ama 2020 listesi sana fikir ve ilham verebilir.

Listenin ilk sırasında Almanya başbakanı Angela Merkel yer alıyor. Merkel, Almanya’nın 1871 yılında modern bir devlet olmasından sonraki ilk kadın şansölye (başbakan) olma ünvanına sahip.

Listenin ikinci sırasında ise Christine Madeleine Odette Lagarde var. Lagarde, Fransız avukat ve politikacı, ayrıca 2019’dan bu yana Avrupa Merkez Bankası Başkanı olarak görev alıyor. 

Listenin üçüncü sırasında yeni bir isim olarak Kamala Devi Harris bulunuyor. Kamala Harris son dönemde ABD seçimleri ile dünya çapında oldukça tanınır hale geldi. Kendisi, Amerika Birleşik Devletleri’nin seçilmiş başkan yardımcısı, politikacı ve avukat. Ayrıca ilk kadın başkan yardımcısı.

Dördüncü sıradaki isim Ursula von der Leyen. Leyen, Alman siyasetçi ve Avrupa Komisyonu Başkanı. Ayrıca Almanya’nın ilk kadın savunma bakanı.

Beşinci sırada Melinda French Gates bulunuyor. Kendisi Bill & Melinda Gates Vakfı‘nın kurucusu ve başkan yardımcısı. Ayrıca Microsoft’un eski ürün birim yönetim görevlisiydi.

Mary Barra, listenin altıncı sırasında yer alıyor. Mary Teresa Barra, General Motors Company’nin yönetim kurulu başkanı ve genel müdürülüğü görevini yönetiyor. Barra, büyük bir küresel otomobil üreticisinin ilk kadın CEO’su olarak başarı göstermiş.

Yedinci sıradaki Nancy Pelosi, ABD devlet kademelerinde en üst düzeye ulaşmış kadın olarak biliniyor. Şimdiye kadar meclis başkanlığı görevine seçilmiş ilk İtalyan kökenli Amerikalı olma ünvanını elinde bulunduruyor.

Sekizinci sıradaki Ana Patricia Botin-Sanz de Sautuola O’Shea, İspanyol bir bankacı. 2014 yılında Botin ailesinin dördüncü nesli olarak Santander Group’un yönetim kurulu başkanlığına getirildi.

Dokuzuncu sıradaki Abigail Johnson, 2014 yılından bu yana Amerikalı yatırım firması Fidelity Investments’ın başkanlık görevini yürütüyor. Aynı zamanda şirketin uluslararası alanda faaliyet gösteren kolu Fidelity International’ın da başkanı.

Onuncu sırada Gail Boudreaux yer alıyor. Boudreaux Amerikalı bir iş kadını ve sporcu. 1978 yılından 1982’ye kadar Dartmouth Big Green Kadınlar Basketbol Takımı’nda başarılı bir oyuncu olarak forma giydi. Şu anda ise Anthem Inc. adlı başarılı bir sigorta şirketinin yöneticisi olarak görev yapıyor.

100 kişiden oluşan lisenin geri kalanında Oprah Winfrey, Rihanna, Beyonce, Kraliçe 2. Elizabeth ve Türkiye’den Güler Sabancı gibi isimler var.

Bu kadınların güçlü ve başarılı olmalarının sebebi bir şekilde iyi bir eğitim almaları ve ardından herhangi bir şirketin ya da ülkenin başına gelip iyi işler yapmalarından çok daha fazlası. Bu kadınların ortak özellikleri kendilerine inanıp güvenmeleri, ideallerini belirlemeleri ve buna yönelik adımlar atmaları. Başarısız olma ihtimallerinin farkında olsalar bile bunu nasıl bertaraf edeceklerini düşünmeleri ve içlerindeki gücün farkında olmaları.

İçindeki gücün farkında olan, bunu pozitif yönde kullanmaktan korkmayan ve başarısızlığında bile ayağa kalkma gücünü yaratan, dünyayı güzelleştiren tüm emekçi kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!